Jeszcze w sierpniu br. odbędą się konsultacje społeczne do projektu ustawy dotyczącej asystencji osobistej – zapowiedział 2 sierpnia w wywiadzie dla Radia ZET wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.
Jak zapewnia zaraz po przerwie wakacyjnej projekt ustawy powinien trafić do Sejmu.
Ocenił, iż projekt wypracowywany w resorcie rodziny jest dużo bardziej kompleksowy niż projekt prezydencki.
Asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia. Ustawa będzie dawać pełną podmiotowość osobom z niepełnosprawnościami. Osoby te będą mogły wskazywać swojego asystenta i wtedy będzie zawierana umowa pomiędzy asystentem, osobą z niepełnosprawnością i centralną instytucją. – Będzie także oczywiście możliwość pozyskania asystenta poprzez NGO’s. A o ile te wszystkie dwa pierwsze warianty zawiodą, to będzie samorząd, który będzie gwarantował tę usługę – wyjaśnił.
Ruszył nabór wniosków na asystentów osób z niepełnosprawnością, na ten cel przeznaczono 800 mln zł. Asystenci pracujący na cały etat, będą otrzymywali wynagrodzenie w okolicach średniej krajowej lub kilka mniejsze. Będą oni mieli zapewniane centralne, podstawowe szkolenie, ale również te bardziej specjalistyczne, gdyż różne są potrzeby osób z niepełnosprawnościami. – Osoby, które na przykład korzystają z żywienia dojelitowego, czy mają jakiś sprzęt wspomagający życie, to asystenci takich osób będą musieli mieć większe kompetencje, ale też dzięki temu będą zarabiać więcej. Tak, aby osoby o największych potrzebach nie miały trudności w znalezieniu swojego asystenta – powiedział wiceminister.
Wsparcie asystenta może obejmować czynności samoobsługowe, utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem, poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności życiowej – społecznej i zawodowej.
Obecnie usługi asystenckie realizowane są w ramach rządowych programów, do których mogą zgłosić się samorządy i organizacje pozarządowe.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność systemowego uregulowania asystencji osobistej. Wskazywał, iż podstawową wadą rozpisywanych na kolejne lata programów jest m.in. brak zapewnienia ciągłości udzielanego wsparcia.
Ustawa dotycząca asystencji osobistej będzie na pewno będzie procedowana w tym roku. Jest wniosek o wpis do prac legislacyjnych rządu. Prace są już zaawansowane – zapewnia wiceminister.
Łukasz Krasoń odniósł się także do konieczności uchwalenia ustawy o nowym modelu orzekania o niepełnosprawności. Obecny system jest rozproszony i – zdaniem wiceministra Krasonia – jest dalece niewłaściwy.
Środki z UE w wysokości 500 mln zł będą wydatkowane na przygotowanie modelu i systemu informatycznego nowego centralnego systemu orzekania, który będzie docelowym narzędziem w tej kwestii. – Powinno to działać tak, iż osoba z niepełnosprawnością dostanie w jednym miejscu komplet informacji od orzecznika i zindywidualizowaną pomoc – wyjaśniał Ł. Krasoń.
jotka/, fot.freepik.com
Data publikacji: 03.08.2024 r.