Projekt rozporządzenia w sprawie rozliczania środków z NFZ

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Resort zdrowia proponuje zminany w znowelizowanym projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi o przedłużenie okresu rozliczeniowego.



Zmiany proponowane w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 kwietnia mają na celu ochronę sytuacji finansowej świadczeniodawców realizujących świadczenia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które ucierpiały w wyniku powodzi, jaka nawiedziła tereny południowo-zachodniej Polski we wrześniu 2024 r.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami szpitale, które otrzymują środki z ryczałtu PSZ, mają obowiązek rozliczenia się z tych środków do końca bieżącego roku.

W związku z nadzwyczajną sytuacją, jaką było czasowe wyłączenie działalności niektórych placówek, mogą pojawić się trudności w pełnym wykonaniu kontraktu i tym samym w rozliczeniu otrzymanego ryczałtu.

W przypadku dalszego braku możliwości świadczenia usług medycznych w pełnym zakresie rozliczenie się z Narodowym Funduszem Zdrowia w przewidzianym terminie stanie się znacznie utrudnione, a ponadto może prowadzić do destabilizacji finansowej placówek oraz negatywnie wpłynąć na ich zdolność do odbudowy i ponownego pełnego funkcjonowania – tłumaczy resort zdrowia.

Dlatego w celu przeciwdziałania opisanej sytuacji MZ proponuje wydłużenie okresu rozliczeniowego do 31 grudnia 2026 r.

W projekcie rozporządzenia proponuje się także dodanie § 3da, mającego na celu umożliwienie wypłaty w 2025 r. specjalnych dodatków do ryczałtu systemu zabezpieczenia (ryczałt PSZ) tym świadczeniodawcom, którzy za poprzedni okres rozliczeniowy (2024 r.) wykazali tzw. nadwykonania ryczałtu PSZ. Dodatki te będą wypłacane w wysokości 27 proc. wypracowanych nadwykonań, jednak z jednoczesnym uwzględnieniem kwot dodatków do ryczałtu PSZ wypłaconych w 2024 r.

Resort wskazuje, iż przekazanie placówkom dodatkowych środków zgodnie z omawianym przepisem nastąpi w postaci jednorazowej wypłaty, po wejściu w życie projektu rozporządzenia. Nie zachodzi zatem potrzeba wprowadzania w tym zakresie regulacji przejściowych.

Wskazano również, iż w projekcie zawarto przepis dostosowujący stanowiący, iż prezes NFZ w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia zaproponuje świadczeniodawcom odpowiednie zmiany w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, co jest niezbędne dla przekazania dodatkowych środków przewidzianych w dodawanym § 3da nowelizowanego rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia:


Idź do oryginalnego materiału