Koncepcja kompleksowej diagnostyki i leczenia świadczeniobiorców z rozpoznaną otyłością opiera się na wielodyscyplinarnym leczeniu w konkretnym ośrodku, który zapewnia sprawną koordynację na każdym etapie leczenia.
Program pilotażowy obejmie świadczenia opieki zdrowotnej realizowane na rzecz pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia, chorujących na otyłość rozpoznaną na podstawie wskaźnika BMI ≥30 kg/mkw. To postępowanie diagnostyczno-lecznicze w ramach udzielanych specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych oraz różne formy rehabilitacji leczniczej, w zależności od wskazań medycznych, w okresie do 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji świadczenia opieki zdrowotnej.
Planuje się, iż proces leczenia w ramach programu KOS-BMI 30+ będzie realizowany zgodnie z indywidualnym planem leczenia pacjentów i uwzględnieniem czterech modułów postępowania:
• moduł I – diagnostyka wstępna i ustalenie indywidualnego planu leczenia;
• moduł II – leczenie specjalistyczne i monitorowanie;
• moduł III – rehabilitacja lecznicza;
• moduł IV – przekazanie informacji dotyczącej realizacji programu pilotażowego i zaleceń dalszego postępowania do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o epidemii – na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera kilka milionów ludzi. Szacuje się, iż w roku 2025 co czwarta osoba na naszym globie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z problemem nadmiernej masy ciała walczy 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet w naszym kraju, zaś co piąty Polak jest otyły.
Opracowanie: INK