Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów.
Regulacja przygotowana w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym ze wsparcia psychologicznego oraz uregulować zasady wykonywania tego zawodu. Ministerstwo podkreśliło w ocenie skutków regulacji, iż aktualne przepisy o zawodzie psychologa nie są stosowane ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne.
Dlaczego potrzebujemy nowych przepisów?
To istotny krok w kierunku uporządkowania przepisów w tej istotnej społecznie kwestii, a także zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym ze wsparcia psychologicznego.
Dlaczego potrzebujemy nowych przepisów? w tej chwili obowiązująca ustawa z 2001 r. nie funkcjonuje w praktyce ze względu na liczne wady prawne. Zamiast próbować ją poprawiać, MRPiPS przygotowało projekt zupełnie nowej ustawy. Po przyjęciu projektu ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów przez Radę Ministrów teraz zajmie się nim Sejm.
Co zakłada projekt ustawy?
Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zawodzie psychologa zakłada m.in.:
- wprowadzenie definicji świadczeń psychologicznych,
- określenie zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa,
- utworzenie samorządu psychologów,
- wprowadzenie procedury uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodu psychologa nabytych w państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Wyższa jakość świadczeń psychologicznych i bezpieczeństwo ich odbiorców
Projekt ma na celu podniesienie jakości udzielanych świadczeń psychologicznych, zapewnienie bezpieczeństwa ich odbiorców oraz zadbanie o interesy psychologów i psycholożek. Psycholog jest zawodem zaufania publicznego, dlatego tak ważne jest wprowadzenie adekwatnej regulacji w tym zakresie. Przyjęcie nowej ustawy będzie fundamentalną zmianą na rynku świadczeń psychologicznych.