Projekt Health4EUKids
Nadmierna masa ciała, czyli nadwaga i otyłość jest problemem globalnym, w tej chwili występującym w różnych populacjach na całym świecie, zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży.
W odpowiedzi na rosnący problem otyłości występujący w populacji dziecięcej Unia Europejska uruchomiła projekt o nazwie: „Health4EUkids – Wspólne działania na rzecz wdrożenia najlepszych praktyk i wyników badań dotyczących zdrowego stylu życia w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób niezakaźnych i czynników ryzyka”
Głównym celem projektu jest szeroko rozumiane promowanie zdrowego stylu życia w rodzinach oraz zapobieganie otyłości u dzieci na terenie Unii Europejskiej.
Program przedstawiony przez praktykę fińską o nazwie „Smart Family” ukierunkowany został na poszerzenie wiedzy z zakresu czynników ryzyka nadmiernej masy ciała oraz skutecznego motywowania i pomocy rodzinom w modyfikacji stylu życia w kierunku prozdrowotnym.
W ramach projektu Narodowy Fundusz Zdrowia wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, opracował plan wdrożenia i dostosowania elementów fińskiej dobrej praktyki „Smart Family”. Przedstawicielkami projektu z ramienia SUM są członkinie Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Dietetyki dr n. o zdr. Katarzyna Brukało oraz dr n. o zdr. Justyna Nowak.
Program „Smart Family” w Polsce występuje pod nazwą „Zdrowa Rodzina” i skierowany jest do dzieci i ich rodzin, ale realizowany jest wspólnie z lekarzami pediatrami, lekarzami POZ, pielęgniarkami POZ, pielęgniarkami szkolnymi, opiekunami w żłobku i w przedszkolu. Mają oni najczęstszy kontakt z dziećmi i rodzicami lub opiekunami, odgrywają istotną rolę w promocji zdrowia w wśród swoich podopiecznych, zwłaszcza wtedy, gdy utrzymują z nimi wieloletnie kontakty w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Długotrwałe relacje pozwalają zespołowi POZ, obserwować zmiany w stanie zdrowia pacjentów, a więc również rozwoju nadwagi i otyłości.
W ramach wdrożenia programu Zdrowa Rodzina w Polce prowadzone są działania edukacyjne dla członków zespołów POZ, dietetyków oraz opiekunów dzieci.
Ich celem jest zapewnienie narzędzi pomagających pielęgniarkom podstawowej opieki i innym pracownikom służby zdrowia w pracy z rodzinami w kwestiach związanych ze stylem życia bez wzbudzania poczucia winy oraz w zachęcaniu rodzin do określenia swoich mocnych stron w zakresie nawyków zdrowotnych.
Uczestnicy programu mają możliwość zapoznania się z narzędziami umożliwiającymi podjęcie pracy z dziećmi z nadmierną masa ciała i ich rodzinami czy opiekunami dzieci.
Interwencje w programie kierowane są zarówno do „małych pacjentów” jak i do całych rodzin. Ich głównym zadaniem jest pomoc w uzyskaniu i utrzymaniu zmiany w stylu życia całej rodziny utrwalające nowe, wielopokoleniowe wzorce zachowań prozdrowotnych.
Dla osób, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę, a także dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z metodyką i narzędziami programu Zdrowa Rodzina uruchomiona została strona internetowa https://akademia.nfz.gov.pl/health4eukids/
Zapraszamy do zapoznania się z metodyką programu Zdrowa Rodzina i wykorzystywania w praktyce zawartych tam wskazówek i pomysłów.