Program ramowy IX Międzynarodowej Konferencji Pułapki w Anestezjologii i Intensywnej Terapii

termedia.pl 1 tydzień temu
Od 13 do 15 listopada 2025 roku w Poznaniu odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Pułapki w Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Program wydarzenia – przygotowany przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Kuszę oraz dr. n. med. Jakuba Szramę – koncentruje się na najnowszych wyzwaniach praktyki klinicznej i dylematach codziennej pracy anestezjologów i intensywistów.

Zbliżająca się dziewiąta edycja konferencji po raz kolejny stawia na mocno osadzony w realiach klinicznych program naukowy, który ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale także prowokowanie do refleksji nad aktualnymi standardami postępowania.

Blok tematyczny poświęcony anestezjologii porusza najważniejsze zagadnienia związane z ewolucją technologii operacyjnych i ich wpływem na rozwój monitorowania śródoperacyjnego. Uczestnicy konferencji będą dyskutować, czy klasyczne narzędzia, takie jak cewnik Swana-Ganza, przez cały czas znajdują zastosowanie w opiece nad pacjentami obciążonymi wysokim ryzykiem sercowym oraz czy postęp technik małoinwazyjnych oznacza zmierzch anestezji regionalnej i tradycyjnych metod leczenia bólu pooperacyjnego. Znajdzie się również miejsce na omówienie aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii dotyczących analgezji zewnątrzoponowej w porodzie oraz kontrowersji związanych z ograniczeniami spożycia pokarmów i płynów u rodzących w polskich szpitalach. Ważnym elementem programu będzie problematyka znieczulenia do przeszczepów narządów unaczynionych oraz zastosowania echokardiografii przezprzełykowej w trakcie operacji. Eksperci podejmą także temat neurotoksyczności znieczulenia, kierunku, w jakim zmierza zawód anestezjologa, jak również omówią rolę medycyny okołooperacyjnej w zarządzaniu krwią pacjenta, niedokrwistości oraz prehabilitacji.

Nie mniej aktualne tematy znajdą się w części konferencji poświęconej intensywnej terapii i resuscytacji. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się miejsce dla oceny przydatności echokardiografii przezprzełykowej w trakcie RKO, aktualnej definicji tzw. wielkiej piątki podczas resuscytacji oraz neuroprotekcji w opiece nad pacjentami w stanie krytycznym. Eksperci omówią też nowe kierunki w taktyce oczyszczania krwi oraz możliwości leczenia pozaustrojowego w warunkach intensywnej terapii. W programie znalazły się również zagadnienia dotyczące opieki nad żyłami pacjentów leczonych długoterminowo, nowoczesnych metod analizy dynamiki układu krążenia, a także jakości leczenia na oddziałach OAiIT w Polsce. Podjęta zostanie także dyskusja na temat celowości hospitalizacji pacjentów wysokiego ryzyka na intensywnej terapii choćby w przypadku niepowikłanego przebiegu zabiegu oraz przemyśleń na temat kryteriów kwalifikacji i terapii daremnej.

Ramowy program tegorocznej edycji konferencji jednoznacznie pokazuje, iż wydarzenie nie boi się trudnych pytań i tematów kontrowersyjnych. To przestrzeń do rzeczowej dyskusji, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania rozwiązań dla problemów, z którymi codziennie mierzy się środowisko anestezjologiczne i intensywistyczne.

PROGRAM RAMOWY


Do 31 lipca obowiązuje niższa opłata rejestracyjna, dlatego warto jak najszybciej zaplanować swój udział w wydarzeniu.

REJESTRACJA
Idź do oryginalnego materiału