21.09.2023
2 min czytania
Dodaj do ulubionych
Od 1 lipca 2021 r. do sierpnia 2023 r. wystawiono 2 mln 905 tys. 344 skierowań w ramach programu Profilaktyka 40 plus, z których zrealizowano 2 mln 290 tys. — przekazało w środę na platformie X (dawniej Twitter) Ministerstwo Zdrowia. W programie wprowadzono też istotne zmiany.

Program Profilaktyka 40 przedłużony. Wprowadzono istotną zmianę
|
shutterstock / Shutterstock
Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.
-
Na bezpłatne badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus można się zapisywać od dwóch lat -
Decyzją ministra zdrowia program zostanie przedłużony do końca czerwca przyszłego roku -
Nowością jest możliwość ponownego skorzystania z programu po dwumiesięcznej przerwie -
Wypełnij ankietę i sprawdź swoją dietę -
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet
Polacy korzystają z programu Profilaktyka 40 plus
Jak przypomniał resort zdrowia, Profilaktyka 40 plus to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia.
Według zdanych z Centrum e-Zdrowia, od 1 lipca 2021 r. do sierpnia 2023 r. wystawiono 2 mln 905 tys. 344 skierowań, z których zrealizowano 2 mln 290 tys.
— Zadbaj o swoje zdrowie i skorzystaj z programu Profilaktyka 40 plus — zaapelował resort.
Dalszy ciąg artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Program Profilaktyka 40 plus oferujący bezpłatne pakiety badań dla pań i panów działa od lipca 2021 r. i potrwa do końca czerwca 2024 r. Jakie badania będą realizowane dla danej osoby, zależy od ankiety, którą przed badaniem koniecznie trzeba wypełnić. Bez niej osoba nie otrzyma e-skierowania. Można ją znaleźć w zakładce „Profilaktyka” w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP.

Ankietę można wypełnić także telefonicznie, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 989. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach 7.00-20.00.
Z programu będzie można skorzystać więcej niż raz
Minister zdrowia zdecydował o wydłużeniu programu Profilaktyka 40 plus do końca czerwca 2024 r., więc pozostało więcej czasu dla tych, którzy z niego nie skorzystali. Kolejną nowością jest możliwość ponownego wykonania badania. Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania. Wówczas nie trzeba wypełniać ankiety. Automatycznie po roku od poprzedniego badania zostanie wystawione nowe e-skierowanie.
Więcej informacji o programie Profilaktyka 40 Plus na stronie
Aleksandra Kiełczykowska
ZOBACZ TAKŻE
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Dodaj do ulubionych
-
Stan zapalny dziąseł – objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka
Stan zapalny dziąseł to stan zwykle rozwijający się z powodu infekcji bakteryjnej spowodowanej przerostem płytki nazębnej. Może być jednak spowodowany przez inne…
Adrian Jurewicz
-
Recesja dziąseł – objawy, leczenie, profilaktyka, domowe sposoby
Recesja dziąseł, to inaczej zanik lub cofanie się dziąseł. Jest to proces chorobowy, który prowadzi do odsłonięcia się części korzenia zęba. Im pacjent jest…
Marta Pawlak
-
Sinice – występowanie, objawy zetknięcia z sinicami, profilaktyka. Dlaczego sinice stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka?
Słowo „sinice” wzbudza niepokój. Latem to najczęstszy powód zamykania zarówno lokalnych kąpielisk, jak i tych nadmorskich. Taki stan rzeczy ma oczywiście swoje…
-
Helicobacter pylori – objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka [WYJAŚNIAMY]
Zakażenie Helicobacter pylori ( H. pylori ) jest bardzo częste i dotyka około połowy światowej populacji. Powoduje choroby żołądka, ale niektórzy autorzy donoszą…
Mirosław Jawień
-
Tak wygląda profilaktyka raka w Polsce. „Niech pan wróci, jak będzie miał pan 40 lat” [LIST]
„Mam 38 lat. Według lekarza, z którym rozmawiałem, jestem chyba »zbyt młody«, żeby poważnie chorować” — pisze do nas w swoim liście pan Tomasz. Mężczyzna jest…
JMR
-
Niedzielski: musimy przełamać schemat myślenia o profilaktyce zdrowotnej. Zadziała bodziec finansowy? [WYWIAD]
– Program Profilaktyka 40+ jest rozpoznawalny i co z tego wynika? Skorzystać z programu można na każdym przysłowiowym rogu. Można w każdej przychodni i w…
Anna Zimny-Zając
-
„Szwedzi sobie poradzili, my przez cały czas w tyle”. Dlaczego profilaktyka antynikotynowa w Polsce zawodzi?
Dane dotyczące palenia tytoniu od lat są zatrważające. I od lat eksperci zastanawiają się, jak – mimo tak dramatycznych statystyk – skłaniać ludzi do porzucenia…
-
materiał promocyjny
Sprawdzam! Profilaktyka nowotworowa
Rosnąca zachorowalność na nowotwory złośliwe to coraz większy problem Polskiego społeczeństwa. Jak podaje Narodowy Test Zdrowia Polaków, mimo iż u co drugiego…
-
Zapalenie jąder – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka
Zapalenie jąder to stan zapalny jednego lub obu jąder, który może wynikać z infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Najczęściej jednak zapalenie jąder jest wynikiem…
Adrian Jurewicz
-
Profilaktyka HPV: nie ma lepszych i gorszych szczepionek, trzeba po prostu szczepić nasze dzieci – twierdzą eksperci
Polska przestanie być w tym roku ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewnia bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Eksperci uczestniczący w…
Materiały prasowe