Program “Moje zdrowie” dostępny w każdej poradni POZ

mzdrowie.pl 1 tydzień temu

Przez pierwszy tydzień 80 tysięcy osób wypełniło ankietę do przeglądu profilaktycznego “Moje zdrowie”. Program jest dostępny w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej. W budżecie NFZ przygotowano pieniądze do sfinansowania badań ponad pół miliona chętnych w 2025 roku i ponad miliona w przyszłym roku. W razie potrzeby przekazanych zostanie więcej środków – zapewnia Filip Nowak, prezes NFZ..

Program “Moje zdrowie” rozpoczął się 5 maja. Od tego dnia pacjenci mogą wypełnić ankietę, która jest podstawą do wystawienia zleceń na badania diagnostyczne. Po ich wykonaniu pacjenci mogą spotkać się lekarzem lub pielęgniarką, którzy przeanalizują wyniki. Pacjent dostanie indywidulany plan zdrowotny. Osoby w wieku od 20 do 49 lat mogą zrobić badania w ramach nowego bilansu “Moje zdrowie” nie częściej niż raz na 5 lat, a osoby powyżej 49. roku życia nie częściej niż co 3 lata. Minister Izabela Leszczyna podkreśla, iż lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie decydował, które badania i jak często pacjent powinien powtórzyć. “Jeśli w wynikach wyjdzie, iż powinniśmy badania powtórzyć za rok, to jest to uzgadniane z lekarzem” – dodała.

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśla, iż program “Moje zdrowie” jest świadczeniem gwarantowanym, czyli jest dostępny w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może skorzystać z programu w poradni, do której jest zapisany.

W pierwszych dniach działania programu “Moje zdrowie” ankietę wypełniło blisko 80 tys. pacjentów. Bilans dorosłych “Moje zdrowie” ma poprawić wczesną wykrywalność chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych, wybranych chorób infekcyjnych (HCV – wirus zapalenia wątroby typu C), zaburzeń psychicznych i poznawczych. Celem jest też zwiększenie odsetka osób zaszczepionych (szczepienia zalecane). Poradnie POZ otrzymują 325 zł za każdego pacjenta w wieku 20-59 lat i 349 zł za pacjenta w wieku 60 lat i starszego. Porady edukacyjne i część badań będą finansowane z dodatkowej puli pieniędzy przekazanych do funduszu przez Ministerstwo Zdrowia. Prezes NFZ Filip Nowak zaznacza, iż warunkiem rozliczenia jest wykonanie podstawowych badań i wizyta podsumowująca.

Minister Leszczyna podkreśliła, iż “Moje zdrowie” – to największy z dotychczas realizowanych programów profilaktyki zdrowotnej i odpowiada na oczekiwania pacjentów kompleksowego, wbudowanego w system programu profilaktycznego. Promuje budowanie dobrych relacji pacjentów z podstawową opieką zdrowotną – “To program wymagający od pacjenta i od lekarza. Sukcesu nie zobaczymy szybko, jak oczekują politycy, czyli w tej kadencji, ale będzie widoczny za kilka, kilkanaście lat”.

Idź do oryginalnego materiału