W dniach 23 i 26 czerwca 2025 r. odbyły się spotkania Zespołu Ekspertów. W ich trakcie dyskutowano nad aktualizacją programu kursu doskonalącego dla techników farmaceutycznych. Celem było omówienie propozycji zmian zgłaszanych przez środowisko zawodowe oraz przygotowanie rekomendacji dla CMKP. W pierwszym spotkaniu, prowadzonym przez dra hab. n. farm. Tomasza Baja, uczestniczyli przedstawiciele trzech ogólnopolskich organizacji techników farmaceutycznych:
– Michał Gondek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowego Techników Farmaceutycznych.
– Aneta Klimczak, Prezes Zarządu Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.
– Przemysław Nowak, Prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych.
Spotkanie koncentrowało się na analizie najważniejszych uwag dotyczących organizacji i treści kursu.
Mniej godzin praktycznych kursu doskonalącego?
Jednym z głównych tematów było zmniejszenie liczby godzin zajęć praktycznych z 12 do 8 poprzez wprowadzenie części teoretycznej w formule online. Rozwiązanie to miałoby pozwolić na przeprowadzenie części praktycznej w ciągu jednego dnia. Ułatwiłoby to ukończenie kursu dla większe liczby techników farmaceutycznych.
Zaproponowano rozszerzenie listy osób uprawnionych do prowadzenia zajęć o specjalistów z innych dziedzin, np. psychologów czy lekarzy. Jest to szczególnie ważne w bloku dotyczącym umiejętności miękkich. Planuje się także doprecyzować zapisy w zakresie zajęć z pierwszej pomocy oraz pracy z lekami cytostatycznymi.
Egzamin końcowy także online?
Kolejnym istotnym postulatem było umożliwienie organizatorom szkoleń przeprowadzenia egzaminu końcowego całkowicie. Ostateczna decyzja o formule egzaminu (stacjonarnej lub online) miałaby należeć do jednostki prowadzącej szkolenie. Całkowite zniesienie sprawdzianu nie jest w ogóle rozważane.
Zespół zaproponował także ujednolicenie zasad dotyczących ponownych terminów egzaminu oraz wskazał rekomendowany czas trwania całego kursu – od 3 do 6 miesięcy. Egzamin końcowy powinien odbywać się natomiast nie później niż dwa tygodnie po zakończeniu zajęć.
Następnym krokiem będzie formalne przedstawienie rekomendacji Centrum Medycznemu Kształcenia Podyplomowego. Aktualizacja programu kursu wejdzie w życie dopiero po zatwierdzeniu go przez CMKP oraz Ministerstwo Zdrowia.
Źródło: MB/OSZTF