„Profilaktyka przez całe życie”

razemztoba.pl 20 godzin temu

W dniach 2-3 października Elbląg jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji pn. „Profilaktyka przez całe życie”. W środę Ratusz Staromiejski gościł pierwszych prelegentów.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Łatwo się mówi, bo w kwestii profilaktyki i namawiania do niej – nie tylko w Polsce – pozostało dużo do zrobienia.

Dlatego też w Elblągu trwa wydarzenie organizowane przez prezydenta Elbląga i Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich. Współorganizatorem konferencji jest Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

O depresji i jej przyczynach

W środę oficjalnie otwarto to dwudniowe spotkanie. Wykład inauguracyjny wygłosił lek. med. Rafał Łuczak, specjalista w zakresie psychiatrii, pracujący w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. W swoim wystąpieniu mówił o zagrożeniach współczesnego świata w kontekście zdrowia psychicznego. Szczególną uwagę poświęcił dzieciom i młodzieży, których coraz częściej dotyka depresja.

– Człowiek mający depresję bardzo często nie chce żadnej pomocy, bo uważa, iż to i tak nic mu nie da. Depresja to jest choroba, która jest endogenna, czyli nie musi powstać z powodu jakichś problemów. Ktoś może być młody, piękny, zdrowy i sławny, a zachorować na depresję i popełnić samobójstwo, to jest po prostu zaburzenie biochemiczne mózgu i trzeba je likwidować najczęściej dzięki leków – mówił nam tuż po wykładzie lek. med. Rafał Łuczak. – Tylko właśnie trzeba te osoby namówić do leczenia, i choć nie jest to łatwe, to trzeba próbować na zasadzie: a co ci szkodzi. Kropla drąży skałę, także jeżeli znamy kogoś kto potrzebuje specjalistycznej pomocy, to trzeba namawiać, namawiać i jeszcze raz namawiać.

Jak wskazuje, leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po okresie około 3-4 tygodni przyjmowania. Nie oznacza to jednak, iż pacjent opuszczający oddział szpitalny po miesiącu leczenia jest wyleczony.

– Pacjent wychodzi „ustawiony” na lekach do kontynuacji dalszego leczenia. Taki dobrostan odzyskuje mniej więcej po 3 miesiącach leczenia, co nie oznacza, iż to leczenie można przerwać, bo powinno się je kontynuować od tego momentu, gdy „dobrze się już czuję” jeszcze przez około sześć miesięcy – zaznacza Rafał Łuczak.

Jak wskazuje, dzieci i młodzież najczęściej przychodzą z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi.

– Są one związane z: brakiem dobrego kontaktu w rodzinie, gdzie rodzice są zabiegani, chcą zapewnić przyszłość ekonomiczną dziecku, mają dla niego mało czasu; patologiami alkoholowymi; łatwym dostępem do internetu i uzależnieniem od niego. To wszystko tak osłabia tę sferę emocjonalną, iż takie zaburzenia jak: osobowość niedojrzała, specyficzne zaburzenia osobowości jak borderline, są coraz częstsze – wyjaśnia Łuczak.

Poradnia ma pomóc

W Elblągu w planach jest powstanie specjalistycznej poradni dla dzieci i młodzieży. Jak wskazuje Rafał Łuczak w tej chwili „czekamy już tylko na decyzję Ministerstwa Zdrowia dotyczącą przyznania środków”.

– Jest kłopot z lekarzami (pracującymi w psychiatrii dziecięcej – przyp. red.), ale staramy się nakłaniać naszych młodszych kolegów do tego, żeby zajęli się tą dziedziną psychiatrii. My jesteśmy w dość komfortowej sytuacji. W naszym centrum jest 15 lekarzy psychiatrów i rezydentów, spodziewam się, iż jeszcze 2-3 będzie dodatkowo, więc jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji, bo w innych miastach w takich centrach choćby połowa tych lekarzy nie pracuje, więc liczę na to, iż część z nich zajmie się psychiatrią dziecięcą i ta poradnia będzie mogła ruszyć i nie będą to tylko puste pomieszczenia – mówi lekarz.

Obecnie dzieci i młodzież na wizytę muszą czekać około 3 miesięcy. Powstanie poradni może znacząco skrócić ten czas oczekiwania.

Technologia w walce rakiem

Współczesna medycyna dzięki świetnym lekarzom, naukowcom i nowym technologiom daje bardzo duże możliwości wyleczenia choćby raka jelita grubego. O chirurgii endoskopowej w profilaktyce i leczeniu wspomnianego raka mówił dziś lek. med. Jacek Drzewiecki specjalista w zakresie gastroenterologii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– Między 2019 a 2022 rokiem tą metodą wyleczyliśmy 228 pacjentów i efekty naszego leczenia to jest ponad 90 proc. skuteczności. My tu, w Elblągu, oferujemy pacjentom najnowocześniejsze leczenie, a wyniki naszego leczenia są równoznaczne z ośrodkami azjatyckimi – mówił podczas wykładu lek. med. Jacek Drzewiecki. – Na dzień dzisiejszy wykonujemy około 200 takich zabiegów rocznie. To jest bardzo dużo. Dlatego też przyjeżdżają do nas pacjenci z całego kraju, bo wiedzą co jesteśmy w stanie im zaoferować. Chcą leczyć się jak najbardziej nowocześnie.

Jutro drugi dzień na AMiSNS

W czwartek drugi dzień konferencji. Tym razem gospodarzem wydarzenia będzie Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych przy ul. Lotniczej 2.

Tam temat raka jelita grubego powróci. O jego profilaktyce i nowych narzędziach, a także starych wyzwaniach, będzie mówił dr med. Jarosław Skokowski, wykładowca AMiSNS.

Pojawią się także inne tematy. Będzie o: nowotworach skóry, szczepieniach i badaniach profilaktycznych w ciąży, mapach drogowych programów polityki zdrowotnej i praktycznych aspektach wdrożenia profilaktyki cukrzycy, gruźlicy i diagnostyki HCV, profilaktyce chorób zakaźnych czy przemocy ze strony partnera, także przemocy seksualnej.

Na koniec dobre praktyki z miast członkowskich Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich zaprezentują ich przedstawiciele z Bielska-Białej, Chorzowa, Cieszyna, Kalisza, Poznania i Krakowa.

Idź do oryginalnego materiału