Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas Top Medical Trends przedstawi wykład zatytułowany „Nadciśnienie tętnicze 2022–2023 – czego jeszcze nie wiemy, a może się dowiemy?"
– Nadciśnienie tętnicze od 20 lat jest pierwszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej chorobowości i zgonów w skali globalnej – mówi.
Ekspert zapowiada, iż w trakcie wykładu przedstawi dane epidemiologiczne pochodzące z ostatnich miesięcy, które wskazują, iż niestety ten niekorzystny trend nie tylko się utrzymuje, ale także ulega nasileniu. – W trakcie ostatnich 30 lat liczba chorych z nadciśnieniem tętniczym się podwoiła. Oznacza to, iż zwiększyła się z 650 mln do ponad 1200 mln osób – zauważa.
W trakcie wykładu rektor WUM odniesie się m.in. do najczęściej występującej formy nadciśnienia, jakim jest nadciśnienie tętnicze pierwotne, z którym wciąż związanych jest wiele wątpliwości.
– Wiemy, iż jest jakieś tło genetyczne, pewna podatność rodzinna, ale okazuje się, iż mimo potężnych narzędzi – jakimi dysponują biologia molekularna i genetyka – tego genu czy genów nie znaleźliśmy – wyjaśnia prof. Zbigniew Gaciong.
Zapraszamy do obejrzenia całej wypowiedzi.