Prof. Aleksander Sieroń: „Należy dążyć do skrócenia drogi pacjenta do specjalisty”

forumleczeniaran.pl 1 tydzień temu

Podczas IV Forum Zakażeń prof. Aleksander Sieroń, h.c. multi, Krajowy Konsultant w dziedzinie angiologii, opowiedział jak poważnym problem jest leczenie zakażonych ran w Polsce. Co więcej specjalista dodał, iż w Polsce dochodzi do ok.8-10 tys. amputacji rocznie.

Specjalistka podkreśliła również, iż antybiotykoterapia i wielolekooporność stanowią poważne wyznawania dla współczesnej medycyny zakażeń.

– Problem zakażenia ran w Polsce stanowi ogromny problem. W moich szacunkach jest to ok. 250 tys. ludzi, którzy mają rany przewlekłe w zakresie podudzi, do tego dochodzą również oparzenia i odleżyny. To jest ogromna grupa ludzi i każde takie Forum, które umożliwia wymianę poglądów, jest bezcenne. Wydaje mi się, iż jest to dobra droga do tego, aby lepiej leczyć pacjentów i taniej. Warto pamiętać, iż leczenie ran przewlekłych generuje wysokie koszty – podsumował prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, h.c. multi, Krajowy Konsultant w dziedzinie angiologii.

Specjalista podkreślił również, iż pacjent z zakażona raną zgłasza się do lekarza, który dopiero na późniejszym etapie kieruje do specjalisty. Zdaniem prof. Sieronia droga pacjenta do specjalisty powinna być znacznie krótsza.

W dniach 15–17 kwietnia 2024 r. w Bachleda Hotel Kasprowy odbyło się IV Forum Zakażeń – interdyscyplinarna konferencja zrzeszająca specjalistów z całej Polski. Pod hasłem „Pokonać inteligencję bakterii. Sięgając po niemożliwe” eksperci poruszyli m.in. temat nowoczesnych rozwiązań w leczeniu ran zakażonych, wytycznych terapii pacjenta z sepsą, a także aspekt odpowiedzialności prawnej za błędy w terapii. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, która również odbędzie się w Zakopanem, w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z prof. Aleksandrem Sieroniem:

Idź do oryginalnego materiału