’Próbują zrozumieć świat, który nie jest przystosowany do ich potrzeb’ – uczniowie pokazali jak wygląda rzeczywistość autystyków

rdn.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: autystycy


[See image gallery at rdn.pl] Dzieci w spektrum autyzmu widzą świat po swojemu. Uczestnicy powiatowego konkursu plastycznego pod nazwą 'Autyzm – zrozum, zaakceptuj, wspieraj” postanowili pokazać go dzięki prac plastycznych.

– Praca przedstawia dziewczynkę, która spogląda na swoją rękę, porusza nią, obserwuje jak to wygląda. Ma na sobie też słuchawki wygłuszające, jako takie odcięcie się do swojego świata. Jest otoczona skrzydłami wróżki, bo osoby w spektrum autyzmu są takimi właśnie dziećmi wróżki. – Dzieci, które stają z takim serduszkiem i motylkami. – Praca przedstawia chłopca i mówi o tym, iż każdy jest wart przyjaźni.

Podsumowanie konkursu odbyło się w przypadającym dzisiaj (02.04) Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.

Podczas zorganizowanego z tej okazji seminarium, Edward Bolak z Porozumienia Autyzm-Polska tłumaczył, iż osoby w spektrum są w trudnej sytuacji, ponieważ świat nie jest przygotowany na ich potrzeby. W związku z tym napotykają różnego rodzaju bariery.

– Między innymi związane z sensoryką, czyli nadwrażliwością na różnego typu bodźce czy problemy związane z komunikacją. Nie rozumiane są różne zasady społeczne, zwyczaje kulturowe, które dla nas są oczywiste, ale nie są logiczne. Osoby ze spectrum są bardzo logiczne. Chciałyby zrozumieć dlaczego, jaka jest racja danych rzeczy i dlaczego czegoś nie można, a coś można. I osoby ze spektrum po prostu bronią się przed tym światem, zasłaniają się przed nim, izolują się. Ich ewentualne dziwne zachowania wynikają z tego, iż próbują się jakoś wyrównać emocjonalnie, sensorycznie, próbują zrozumieć. I nie zawsze im to wychodzi.

Edward Bolak dodaje również, iż spektrum autyzmu wygląda bardzo różnie. Zdarzają się tu osoby niezwykle uzdolnione, naukowcy czy celebryci, a są też takie, potrzebujące całodobowego wsparcia.

W tym drugim przypadku jak tłumaczy neurologopeda Elwira Węgrzyn-Bryndal, ważna jest wczesna diagnostyka, ponieważ u małego dziecka często można wypracować prawidłowe funkcjonowanie.

– o ile chodzi o małe dziecko to najlepiej zwrócić uwagę czy ono w ogóle dąży do kontaktu z nami, czy obserwuje co my robimy, czy szuka naszej aprobaty. o ile mowa jest nie prawidłowa, albo pojawiają się jakieś dziwne ruchy, machanie rękami zawsze warto iść wtedy na diagnozę.

Aktualnie autyzm diagnozuje się również na dalszych etapach rozwoju. Zarówno u młodzieży jak i osób dorosłych.

Wydarzenie związane ze Światowym Dniem Świadomości odbyło się w starostwie powiatowym w Tarnowie.

Idź do oryginalnego materiału