Demencja i jej wczesne objawy. Zdaniem naukowców, problemy ze słuchem mogą być symptomem zapowiadającym zotępienie i pogarszanie się funkcjonowania mózgu.
Problemy ze słuchem to zapowiedź objawów demencji w podeszłym wieku? Analiza brytyjskich naukowców z Uniwersytetu z Oksfordzkiego wykazała, iż problemy ze słyszeniem w otoczeniu, w którym panuje hałas, mogą wiązać się z rozwojem demencji w podeszłym wieku. Aby to zweryfikować, przenalizowano dane medyczne 80 000 pacjentów z brytyjskiej bazy Biobanku. Wybrano osoby powyżej 60. ooku życia, które przeszły testy słuchu pod kątem zdolności wyłapywania fragmentów mowy w głośnym otoczeniu. Obserwacje trwały w sumie lat, a po tym czasie u 1 285 uczestników badania stwierdzono otępienie. Wyniki badań opublikowano na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease”.
Demencja – otępienie zwiastują problemy ze słuchem?
Jak wynika z przeprowadzonego badania, osoby z gorszym słuchem miały prawie dwukrotnie większe ryzyko demencji w porównaniu z tymi, którzy nie doświadczyli problemów laryngologicznych. Okazuje się również, iż „osoby z nieleczonym ubytkiem słuchu w połowie życia mogą być do pięciu razy bardziej narażone na rozwój demencji”. Główny autor badania Thomas Littlejohns stwierdził, iż „problemy ze słyszeniem w hałasie mogą stanowić obiecujący czynnik w zapobieganiu demencji”.. Podkreślił, iż to dla rodzin i lekarzy ostrzeżenie przed chorobą zanim nastąpi jej ewentualne pogorszenie.
Z tej analizy wynika, iż problemy ze słyszeniem mowy w głośnym otoczeniu są kolejnym symptomem demencji. Według naukowców mogą być też traktowane jako czynnik ryzyka tzw. sygnał ostrzegający pacjentów i lekarzy o początku rozwoju demencji. Wykrycie otępienia na tak wczesnym etapie może jeszcze spowolnić jego postęp – wyjaśnia Poradnik Zdrowie.
To nie pierwszy raz, gdy powiązano w badaniach problemy laryngologiczne z demencją. W magazynie „Lancet” opublikowano listę modyfikowalnych czynników zwiększających ryzyko demencji, a więc takich, które związane są ze stylem życia i ogólnym stanem zdrowia. Wymieniono m.in. utratę słuchu, urazowe uszkodzenie mózgu, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, otyłość, nadciśnienie, cukrzycę, niski poziom edukacji, depresję i niski kontakt społeczny.
Naukowcy z Johns Hopkins Center on Aging and Health w Baltimore (USA) w 2013 roku na łamach „Journal of American Medical Association” również stwierdzili, iż u starszych osób, które tracą słuch problemy z zapamiętywaniem i myśleniem, czyli demencja, rozwijają się częściej niż u normalnie słyszących rówieśników
Źródło: Poradnik Zdrowie, Medonet, Journal of Alzheimer’s Disease”