Problemy z realizacją „recept wielokrotnych”

farmacja.pl 3 tygodni temu

Kilka dni temu do minister zdrowia trafiła interpelacja w sprawie problemów z realizacja tzw. recept rocznych. Przygotowała ja posłanka Joanna Wicha. Wskazuje, iż problemy pacjentów z takimi receptami „mają istotny wpływ na dostępność leków oraz jakość opieki zdrowotnej w Polsce”.

– Zwracam uwagę na sytuację, z którą borykają się pacjenci otrzymujący recepty „wielokrotne“, obejmujące dłuższy okres, na przykład pół roku. Zgodnie z obecnymi przepisami pacjent, który rozpoczął realizację takiej recepty w konkretnej aptece, jest zobowiązany do kontynuacji odbioru leków w tej samej aptece – pisze posłanka.

Wskazuje, iż taka regulacja prowadzi do szeregu trudności. Szczególnie w przypadkach, gdy w danej aptece brakuje leku i nie wiadomo, kiedy będzie on dostępny. Problemy pojawiają się też gdy pacjent potrzebuje pilnie wykupić lek, przebywając poza miejscem zamieszkania, przed dłuższym wyjazdem służbowym lub urlopem.

– W takiej sytuacji pacjent nie ma możliwości zakupu leku w innej aptece, co zmusza go do ponownej wizyty u lekarza – często wizyty odpłatnie w prywatnej placówce medycznej – celem uzyskania nowej recepty lub znalezienia innego rozwiązania – czytamy w interpelacji.

Problemy dotyczące recept wielokrotnych

W ocenie posłanki Wichy taki system prowadzi do marnotrawstwa czasu zarówno pacjenta, jak i lekarza. Ten drugi zamiast skupić się na leczeniu, musi wykonywać czynności administracyjne.

– Zdarza się, iż prowadzi także do zaniechania leczenia z uwagi na brak możliwości odbycia wizyty odpłatnej, za co długofalowo koszt i tak ponosi ochrona zdrowia. Utrudnienia w dostępie do leków nie tylko wydłużają proces leczenia, ale także mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjentów – uważa posłanka.

W jej ocenie istnieje też szereg innych sytuacji, które dodatkowo komplikują możliwość realizacji recepty w jednej, wybranej aptece. Wystarczy miejsca zamieszkania, likwidacja apteki czy wyjazd poza miejsce zamieszkania by pacjent miał problem.

– Przykłady rozwiązań wprowadzonych w czasie pandemii COVID-19 pokazują, iż elastyczność systemu ochrony zdrowia jest możliwa, jeżeli istnieje taka potrzeba. Dlatego zwracam się z prośbą o rozważenie zmian, które umożliwią pacjentom realizację recept „wielokrotnych“ w różnych aptekach, niezależnie od miejsca, gdzie rozpoczęto ich realizację – pisze posłanka.

W związku z tym zwróciła się do Izabeli Leszczyny z pytaniem czy Ministerstwo planuje wprowadzenie zmian legislacyjnych w tym zakresie. Takich, które umożliwią realizację recept „wielokrotnych“ w różnych aptekach, niezależnie od miejsca, w którym pacjent rozpoczął ich realizację? Posłanka chce też wiedzieć jakie inne rozwiązania rozważana resort by usprawnić realizację recept oraz zwiększyć dostępność leków dla pacjentów?

Źródło: ŁW/Sejm

Idź do oryginalnego materiału