Problemy z dostawami Ozempicu mogą potrwać do końca roku

farmacja.pl 3 tygodni temu

– Problemy z dostawami leku Ozempic w Unii Europejskiej, które mają utrzymywać się do ostatniego kwartału 2024 roku z powodu dużego popytu, nie dotkną wszystkich państw członkowskich — poinformowała duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk.

W poniedziałek na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMA) opublikowano informację w tej sprawie. Firma zaleciła w niej pracownikom ochrony zdrowia dalsze ograniczenie inicjowania leczenia nowych pacjentów lekami Ozempic i Victoza. Przynajmniej dopóki sytuacja się nie poprawi.

Z komunikatu EMA wynika, iż frma Novo Nordisk tymczasowo zmniejszyła dostawy Victozy (podawany raz dziennie) w IV kw. 2023 r., aby zwiększyć podaż Ozempic (podawany raz w tygodniu). W ten sposób zoptymalizowano wykorzystanie mocy produkcyjnych. Ma to umożliwić leczenie większej liczby pacjentów. Chociaż podaż Victozy poprawiła się we wszystkich krajach UE/EOG od pierwszego kwartału 2024 r., w niektórych przez cały czas występują okresowe niedobory.

– Aby zapewnić pacjentom, którzy już są w trakcie leczenia, możliwość jego kontynuacji, nie należy rozpoczynać leczenia Victozą u nowych pacjentów – czytamy w zaleceniach firmy.

Rosnące zapotrzebowanie na Ozempic

Rzecznik prasowy Novo Nordisk we wtorek powiedział agencji Reuters, iż informacje o niedoborach zostały pierwotnie uzgodnione z EMA „latem tego roku”. Agencja podała je publicznie po wcześniejszym poinformowaniu poszczególnych państw członkowskich.

Firma stara się zwiększyć moce produkcyjne, aby sprostać rosnącemu popytowi na Ozempic oraz Wegovy. Ten drugi to lek na otyłość zawierający tę samą substancję czynną co Ozempic (semaglutyd). Niektórzy analitycy prognozują, iż rynek leków na otyłość może być wart około 150 miliardów dolarów do wczesnych lat 30. XXI wieku.

– Przewiduje się przerywane niedobory do czwartego kwartału, jednak kontynuujemy rozszerzanie naszych globalnych mocy produkcyjnych, które działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu — powiedział rzecznik w odpowiedzi na pytanie Reutersa o dostępność Ozempicu w UE. – Nie wszystkie państwa członkowskie mogą być dotknięte niedoborami — dodał rzecznik.

Źródło: ŁW/EMA/Reuters

Idź do oryginalnego materiału