Zarządzający podmiotami medycznymi mają trudności w jednoczesnym rozliczaniu świadczeń tlenoterapii domowej i opieki hospicyjnej – często skutkuje to odmową finansowania takich usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie. Co na to przedstawiciel resortu?
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, iż wyjaśnił, iż to szczególnie dotyczy pacjentów onkologicznych i dostępu do kompleksowej opieki.
RPO interweniował w tej sprawie i zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienia.
– Świadczeniodawcy hospicjów domowych nie mogą rozliczać jednocześnie świadczeń związanych z tlenoterapią i opieką hospicyjną. Przykładem są pacjenci z przewlekłą niewydolnością oddechową, którzy korzystają z koncentratora tlenu dostarczonego przez podmioty zajmujące się tlenoterapią, a jednocześnie są objęci opieką hospicyjną w domu – podkreślił.
Odpowiadający na pismo RPO wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz zaczął od wyjaśnień.
– Pieniądze wydawane na opiekę paliatywną i hospicyjną systematycznie się zwiększają – zwrócił uwagę, podając kwoty.
– Od 1 lutego 2023 r. ceny jednostek rozliczeniowych w tej kategorii wzrosły o 12 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2022 r. W 2024 r. NFZ przeznaczył 52,932 mln zł na pokrycie nadwykonań z roku poprzedniego. Ważnym krokiem było także wprowadzenie nielimitowanego finansowania świadczeń od 1 kwietnia 2024 r. – odpisał.
– Od 1 lipca 2024 r. wprowadzono nowe taryfy dla świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. Obejmują one między innymi porady kwalifikacyjne do hospicjum domowego i oddziału medycyny paliatywnej, wizyty lekarskie i pielęgniarskie, a także porady psychologiczne zarówno w poradniach, jak i w miejscu pobytu pacjenta. Zgodnie z danymi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji taryfy uwzględniają uśrednione koszty świadczeń, w tym badania diagnostyczne oraz koszty sprzętu, takiego jak koncentratory tlenu – dodał.
Co poza tym?