Prezes poszukiwany

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Roman Topór-Mądry nie jest już prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – zwolniono go i od razu ogłoszono konkurs. Czy to oznacza, iż oddający władzę chcą powołać nowego szefa AOTMiT, i kto mógłby nim być?

Topór-Mądrego odwołano 13 listopada. Powód? Mówi się o weryfikacji działań agencji. Zwolnienie nie jest konsekwencją nacisków i niezadowolenia świadczeniodawców, ale problemów z funkcjonowaniem AOTMiT. Odejścia zatrudnionych i brak chętnych do wymagającej pracy, za którą nie oferuje się konkurencyjnych warunków finansowych, spowodowały opóźnienia w rozpatrywaniu spraw.

Tego samego dnia na stronie agencji opublikowano ogłoszenie ministra zdrowia w sprawie naboru na stanowisko prezesa.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w systemie ochrony zdrowia jest ważna – ocenia zasadność stosowania technologii, przygotowuje wycenę świadczeń zdrowotnych, współpracuje z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zatem wymagania musi spełniać kandydat?

– Osoba przystępująca do naboru na stanowisko prezesa agencji powinna posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny w dziedzinie nauk medycznych, farmaceutycznych, ekonomicznych, prawnych lub technicznych, a także mieć wiedzę z zakresu ochrony zdrowia oraz oceny świadczeń opieki zdrowotnej, farmakoekonomiki, systemów finansowania świadczeń zdrowotnych oraz ekonomiki zdrowia – wymieniono w ogłoszeniu.

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku to między innymi:
– kierowanie agencją i reprezentowanie jej na zewnątrz,
– ustalenie wykazów na podstawie art. 40a ust. 2 i 8 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 826, z późn. zm.),
– monitorowanie efektywności i jakości procesu farmakoterapii na podstawie danych otrzymanych od podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych,
– wydawanie opinii, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych,
– opiniowanie opisów programów lekowych, o których mowa w art. 16a ust. 1 ww. ustawy o refundacji leków,
– przygotowanie wykazu, o którym mowa w art. 30a ust. 2 ustawy o refundacji leków,
– kooperacja z Narodowym Funduszem Zdrowia, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, organami administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotami prowadzącymi w innych krajach działalność w zakresie oceny świadczeń opieki zdrowotnej.

Termin składania dokumentów? Do 23 listopada 2023 r.

Udostępniamy ogłoszenie w całości.

Idź do oryginalnego materiału