Prezes NRL po spotkaniu z minister zdrowia: Przełomowy krok

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Naczelna Izba Lekarska/Izabela Leszczyna i Łukasz Jankowski


– Koniec roku przynosi przełom w sprawie zmiany sposobu określania stopnia refundacji. Zaprezentowanie systemu służącego automatycznemu określaniu poziomu refundowania leków na receptach to zwieńczenie pracy obecnej kadencji samorządu lekarskiego, który realnie zmieni pracę lekarzy – wskazuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.



W Ministerstwie Zdrowia w poniedziałek, 30 grudnia, odbyły się konsultacje z udziałem prezesa NRL Łukasza Jankowskiego, minister zdrowia Izabeli Leszczyny, przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum E-Zdrowia dotyczące systemu służącego do automatycznego określania poziomu refundacji leków na receptach.

Przełom w sprawie zmiany sposobu określania stopnia refundacji

Jak podkeśla Naczelna Izba Lekarska, automatyczna refundacja to kolejny i przełomowy dla codziennego funkcjonowania lekarzy w polskim systemie ochrony zdrowia krok w kierunku spełnienia postulatu samorządu lekarskiego.

– Do wprowadzenia systemu w życie brakuje jedynie odpowiedniego rozporządzenia. Jednocześnie kolejnym krokiem powinno być, oprócz wprowadzenia programu informatycznego, dalsze uproszczenie słownika refundacyjnego, o co będziemy zabiegać. Dziś do określenia refundacji 40 proc. leków systemowi wystarczy samo rozpoznanie wg ICD 10, przy innych lekach system zada dodatkowe pytania kliniczne dotyczące pacjenta. W przypadku wielu leków określenie stopnia refundacji będzie trzeba wykonać tylko raz, a system zapamięta ustawienie na kilka miesięcy bądź bezterminowo i będzie je stosował. Czekamy na testy systemu i wdrożenie go do codziennej praktyki, na tych etapach będziemy uczestniczyć w jego poprawianiu i zgłaszać praktyczne uwagi — mówi szef samorządu lekarskiego.

Wprowadzenie programu do użytku planowane jest na październik 2025 r.

Korzystanie z systemu będzie dobrowolne

NIL przypomina, iż Ministerstwo Zdrowia powołało Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz recepturowe, którego członkiem był wiceprezes NRL Klaudiusz Komor. Najważniejsza propozycja zawarta w raporcie po zakończeniu prac tego gremium dotyczyła właśnie wprowadzenia automatycznej refundacji.

Konsultowane 30 grudnia br. oprogramowanie przygotowało Centrum e-Zdrowia. Korzystanie z systemu będzie dobrowolne, jednak lekarze decydujący się na stosowanie tego narzędzia w swojej pracy na podstawie zaleceń użytkowania programu będą, zgodnie z informacją ministerstwa, zwolnieni z odpowiedzialności za błędnie naniesiony przez system poziom refundacji.

Przeczytaj także: „Lekarze POZ przeciwni rekomendacjom raportu zespołu ds. recept”

Idź do oryginalnego materiału