Jak zmienił się wskaźnik znieczuleń przy porodach po wprowadzeniu systemu motywacyjnego w połowie 2024 r.? – W 2023 r. wynosił on niecałe 18 proc., we wrześniu tego roku było to już 24,5 proc. Zwiększył się w zasadzie we wszystkich województwach – podał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadzono system nagradzania porodówek za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. Chodzi o zarządzenie nr 53/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne. W dokumencie podano, iż rozliczenia porodów korygowane będą współczynnikami wynoszącymi:
- 1,12 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 10 proc.,
- 1,19 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 20 proc.,
- 1,21 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 35 proc.
Premia dotyczy zwiększenia udziału znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych (w uzasadnionych medycznie przypadkach) w ogólnej liczbie porodów naturalnych.
Pierwsze wyliczenie wskaźników nastąpiło w lipcu – dotyczyło drugiego kwartału 2024 r. i było podstawą do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.
Przedstawiciel płatnika skomentował
O tym, iż w połowie roku zmieniły się zasady finansowania znieczulenia przy porodach, mówił w „Dzienniku Gazecie Prawnej” prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Czy rozwiązanie się sprawdziło?
– Już sama zapowiedź zmian spowodowała, iż dyrektorzy szpitali zaczęli oferować możliwość rodzenia bez bólu. W województwie wielkopolskim w 2023 r. znieczulenie stosowano w przypadku mniej niż 1 proc. porodów. To coś nieprawdopodobnego, zwłaszcza iż jest to region, w którym znajduje się jedna z dwóch największych porodówek w Polsce. We wrześniu, czyli po kilku miesiącach funkcjonowania mechanizmu premiowania, wskaźnik ten w Wielkopolsce zwiększył się do ok. 10 proc. – wyliczył prezes Nowak.
– Okazało się, iż motywacja finansowa zadziałała, a anestezjolodzy są zainteresowani wykonywaniem tych procedur – podkreślił.
Jak ogólnie zmienił się wskaźnik znieczuleń przy porodach po wprowadzeniu systemu motywacyjnego?
– W 2023 r. wynosił on niecałe 18 proc., we wrześniu tego roku było to już 24,5 proc. Wzrósł w zasadzie we wszystkich województwach – podał prezes Nowak, dodając, iż całościowe dane za ten rok będą w pierwszym kwartale 2025 r.