Prawie 30 proc. polskich dzieci ma podejrzenie depresji. Specjaliści mówią o metodzie trzech "P"

gazeta.pl 4 godzin temu
Dzieci i młodzież coraz częściej mają problemy psychiczne, a z powodu braku dostępu do specjalistów, nie otrzymują należytej pomocy. Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc zdiagnozować pierwsze niepokojące objawy?
Raporty specjalistów od zdrowia psychicznego w ostatnich latach są przerażające. Jasno i wyraźnie wskazują, iż kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce stale się pogarsza. Jak pokazują statystyki, aż 29,3 proc. młodych osób ma podejrzenie depresji, a 8.8 proc. uczniów deklaruje, iż podjęło próbę samobójczą. Problemem jest także ograniczony dostęp do specjalistów i brak odpowiedniej pomocy. Statystyki dotyczące dostępności fachowej pomocy również są miażdżące, bo średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w Polsce to aż 238 dni. Jak wcześnie rozpoznać i reagować na kryzysy u dzieci i młodzieży? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyszła z inicjatywą pierwszej pomocy psychologicznej opartej na zasadzie trzech "P". Jak stosować tę metodę i na czym dokładnie polega?


REKLAMA


Zobacz wideo Fundacja Piotra Głowackiego ma misję. W tle wspinaczka i program dla szkół


Jak wykryć u dziecka oznaki problemów psychicznych? WHO mówi o systemie trzech kroków
Jak zauważyć i reagować na pierwsze kryzysy psychiczne dziecka? WHO mówi o systemie trzech kroków: popatrz, posłuchaj, połącz. Zacznij od zaobserwowania czy w zachowaniu dziecka nie pojawiają się jakieś niepokojące sygnały takie jak nagłe zmiany na stroju, czy wycofanie, które mogą świadczyć o początkach psychicznego kryzysu. Krok drugi "posłuchaj", bo równie istotne jest okazywanie dziecku empatii i tworzenie w nim przekonania, iż może przyjść do rodzica z każdym problemem i zostanie wysłuchane, bez jakiegokolwiek oceniania. Ostatnim krokiem jest "połączenie" czyli pomoc dziecku w nawiązaniu kontaktu z odpowiednią formą wsparcia mowa tu m.in. o psychologu, ale także o rodzinie i przyjaciołach.


W kwestii zdrowia psychicznego dzieci potrzebne są systemowe rozwiązania
Jak podkreślają eksperci od zdrowia psychicznego dzieci, najważniejsze jest wprowadzenie systemowych działań, które wpłyną na polepszenie sytuacji. To m.in. zwiększenie dostępności wszelkiego rodzaju specjalistów w kraju. Drugim krokiem jest edukacja społeczna, aby uczyć ludzi o zdrowiu psychicznym. Ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej edukacji w szkołach na temat zdrowia psychicznego, aby pomóc dzieciom lepiej nawigować po tego rodzaju problemach.


Edukacja domowa sposobem na redukcję stresu u dzieci? "Tu uczeń będzie mógł spokojnie nabrać sił i wzmocnić się psychicznie"
Źródłem ogromnego stresu dla dzieci jest szkoła, w której presja zdobywania jak najlepszych ocen łączy się z nadmiarem obowiązków i potrzebą bycia zaakceptowanym w grupie. Według raportu UNICEF z ubiegłego roku aż 70 proc. uczniów wskazuje, iż stres jest u nich powiązany ze szkołą. Właśnie dlatego cześć rodziców decyduje się na edukację domową.
Powodów przejścia na edukację domową jest wiele, każda rodzina to osobna historia. Na pewno, zjawisko, jakie obserwujemy w ostatnich latach, to także zmiana trybu nauczania podyktowana kondycją psychiczną dziecka. Rodzice, chcąc zadbać o dobrostan dziecka, które walczy z depresją czy stanami lękowymi, wybierają edukację domową. Tu uczeń będzie mógł spokojnie nabrać sił, wzmocnić się psychicznie, by ruszyć dalej
- podkreśla Monika Kamińska-Wcisło, rzeczniczka prasowa Centrum Nauczania Domowego.


Anna Dereszowska otworzyła się na temat depresji córki. "Jako mama zderzyłam się ze ścianą"
Co roku w październiku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ostatnim razem z tej okazji aktorka Anna Dereszowska pojawiła się w senacie i postanowiła podzielić się bardzo osobistą historią. Podczas konferencji prasowej, która była poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, aktorka wyjawiła, iż jej 16-letnia córka Lena zmagała się z depresją. Dereszowska podkreśliła, iż jej córce udało się poradzić sobie z chorobą, ale na podstawie własnych doświadczeń Dereszowska skrytykowała polski system opieki i wspomniała o braku odgórnych rozwiązań, które mogą pomóc dzieciom w kryzysie. "Staję przed państwem jako mama, która dwa lata temu mierzyła się z depresją swojego dziecka. Na szczęście nam się udało (...) Ja jako mama, szukając pomocy w systemie zdrowotnym, zderzyłam się ze ścianą. Tej pomocy nie mogliśmy uzyskać. Na szczęście w dużym mieście, w Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc prywatną. Na czas zdążyliśmy" - podkreśliła aktorka.


Potrzebujesz pomocy?
jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
Idź do oryginalnego materiału