PPOZ apeluje o ustawę o stwierdzaniu zgonów

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Obowiązująca od ponad 65 lat ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie spełnia oczekiwań środowiska medycznego ani tym bardziej rodzin osób, które wymagają stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu – czytamy w piśmie PPOZ, które apeluje ponownie o usankcjonowanie prawnie instytucji koronera.



Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają, iż ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych pochodzi z 1959 r. Od tamtego czasu polska rzeczywistość przeszła wiele przemian, w tym również ochrona zdrowia. Archaiczne przepisy trudno odnieść do współczesności, a brak w nich przejrzystości powoduje nieporozumienia, frustracje i niepotrzebne emocje.

W ocenie lekarzy PPOZ jedynym rozwiązaniem jest uporządkowanie przepisów, które w jasny sposób regulować będą sporną w tej chwili kwestię, kto i w jakiej sytuacji powinien stwierdzić zgon.

– Uważamy, iż pilną koniecznością jest uchwalenie nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie, a przede wszystkim usankcjonowanie prawne instytucji koronera, dostępnego w każdym powiecie, który za wypełniane obowiązki otrzymywałby odpowiednie wynagrodzenie – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ, dodając, iż stwierdzanie zgonu nie jest usługą medyczną i nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest czynnością administracyjno-statystyczną.

Jak wskazuje PPOZ, liczne pisma do Ministerstwa Zdrowia, rozmowy z samorządowcami na terenie miasta i powiatu na razie nie przyniosły konkretnych odpowiedzi. Wprawdzie resort zapewnił, że prowadzi działania mające na celu kompleksowe uregulowanie w drodze ustawowej zagadnień związanych ze stwierdzaniem zgonu, w tym funkcjonowania instytucji koronera oraz elektronicznej karty zgonu, jednak projektowane regulacje będą wdrożone w 2026 roku.

Problemy ze stwierdzaniem zgonu budzą konfliktyLekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wydali komunikat wraz z pismem wystosowanym do Ministerstwa Zdrowia w zakresie intensyfikacji prac nad nową ustawą, która ureguluje kwestię stwierdzania zgonów i usankcjonuje prawnie instytucję koronera.
Idź do oryginalnego materiału