Pozytywnie o zmianie planu finansowego NFZ

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl


Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia 23 lipca dotyczyło wydania opinii o projekcie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 r. Dyskusja nad finansami NFZ była też okazją do pytań o wyceny świadczeń w chirurgii czy fizjoterapii. Ostatecznie posłowie pozytywnie zaopiniowali zmianę tegorocznego planu finansowego płatnika.



Jak wyjaśniał wiceminister Jerzy Szafranowicz, omawiając projekt zmiany planu finansowego NFZ na rok 2024, zgodnie z ustawą o oświadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych prezes NFZ może dokonać zmiany planu finansowego w przypadku sytuacji, których nie można było przewidzieć w momencie powstawania planu.

– Zmiana planu finansowego następuje w określonym trybie i dotyczy zwiększenia planu o 3 miliardy 103 miliony 202 tysiące złotych, głównie w AOS, leczeniu szpitalnym, opiece psychiatrycznej, rehabilitacji oraz zakresie świadczeń odrębnie kontraktowanych – podkreślił wiceminister Szafranowicz.

– Przedmiotem projektowanej zmiany planu finansowego jest uwzględnienie po stronie zarówno przychodów, jak i kosztów otrzymanych nieodpłatnie obligacji skarbowych otrzymanych w roku 2024, na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 w wysokości 3 miliardów, a także obligacji z 2022 roku – wyjaśnił dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ Dariusz Jarnutowski.

Jak dodał, zgoda na zbycie tych obligacji została udzielona przez ministra finansów na przełomie czerwca i lipca, a środki uzyskane ze sprzedaży tych obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej osobom do osiemnastego roku życia, na leczenie szpitalne, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, realizację programów lekowych, rehabilitację leczniczą w części dotyczącej diagnostyki chorób rzadkich lub leczenia chorób rzadkich świadczeniobiorców do osiemnastego roku życia, diagnostykę lub leczenie onkologiczne świadczeniobiorców do osiemnastego roku życia.

– Środki przeznaczone na finansowanie tych świadczeń zostały podzielone pomiędzy oddziały wojewódzkie, zgodnie z obowiązującym na rok 2024 algorytmem podziału środków, natomiast już szczegółowego podziału pomiędzy poszczególne rodzaje świadczeń, z uwzględnieniem celów, na które zostały wskazane w ustawie budżetowej, dokonali dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ – przekazał dyr. Jarnutowski.

W czasie dyskusji padły między innymi pytania ze strony posłów dotyczące świadczeń z zakresu fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej oraz wyceny świadczeń w zakresie chirurgii.

Jak tłumaczył wiceminister Jakub Szulc, dzisiaj w zakresie fizjoterapii finansowane przez NFZ są dwa zakresy – fizjoterapia ambulatoryjna oraz fizjoterapia realizowana w warunkach domowych.

– Problem, jaki zidentyfikowaliśmy w tym zakresie, polega na tym, iż część świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna w większości nie udziela ich w warunkach ambulatoryjnych, ale w warunkach domowych. To powoduje ograniczenie dostępności pacjentów ambulatoryjnych do fizjoterapii – stwierdził.

Więcej o prawie 5,4 mld zł w planie finansowym NFZ ►Sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała pozytywnie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 r., który został zwiększony o prawie 5,4 mld zł.
Idź do oryginalnego materiału