Jeśli jesteś rodzicem, jednym z Twoich pierwszych zadań jest zadanie sobie pytania, co chcesz uzyskać z procesu rodzicielskiego. Jakie są Twoje cele i oczekiwania? Na podstawie tej odpowiedzi będziesz mógł wybrać styl rodzicielski, który najlepiej pasuje do Twojej rodziny. jeżeli Twoim celem jest wychowanie dziecka, które jest niezależne i zdecydowane, szczęśliwe, inteligentne emocjonalnie i które cieszy się zdrową i silną więzią z Tobą, odpowiednim wyborem będzie pozytywna dyscyplina.
Takie podejście rodzicielskie odchodzi od tradycyjnych autorytarnych metod opartych na karaniu i hierarchicznych relacjach rodzinnych. Zamiast tego promuje więź emocjonalną między rodzicami a dziećmi, wzajemny szacunek i rozwój u dziecka umiejętności społecznych i zasobów osobistych, które pozwolą mu stać się zdrowym i funkcjonalnym dorosłym.
Brzmi dobrze, prawda? Liczne badania potwierdzają te praktyki edukacyjne jako jedne z najlepszych dostępnych alternatyw. Nie jest to jednak prosta droga: wymaga wiele cierpliwości, wytrwałości i osobistej pracy.
Jeśli chodzi o rodzicielstwo, nie ma dróg na skróty, ale wyniki metod wychowania pozytywnego mówią same za siebie.
Czym jest pozytywna dyscyplina?
Pozytywna dyscyplina obejmuje zestaw demokratycznych praktyk rodzicielskich, które pozwalają nam kierować rozwojem dzieci i towarzyszyć im z miłością i szacunkiem. Ten nurt edukacyjny został upowszechniony głównie przez psycholog Jane Nelsen i może być stosowany przez rodziców, wychowawców i każdego, kto odgrywa istotną rolę w życiu dziecka.
Aby lepiej zrozumieć, na czym się opiera, warto poznać niektóre z jego głównych zasad i celów. Oto one:
- Rozwijanie poczucia przynależności u dziecka. Niemowlęta lepiej reagują i chętniej współpracują, jeżeli mają kontakt z autorytetami i czują się mile widziane w swoim otoczeniu (czy to w domu, czy w szkole).
- Bądź rodzicem pełnym szacunku, miłym i stanowczym. Pozytywna dyscyplina odrzuca autorytaryzm i agresję wobec dzieci, ale też nie promuje pobłażliwości. Możliwe jest ustalanie granic w pełen miłości zdrowy sposób.
- Najmłodsze dzieci zachęca do samodzielności i nabywania różnych umiejętności. Ostatecznym celem będzie pokierowanie dzieci, aby nauczyły się radzić sobie same, aby posiadały własne kryteria i wystarczającą ilość osobistych zasobów na całe życie.
- Priorytetem są zachęty i pozytywne wzmocnienia. Skupiamy się na zachowaniach, których chcemy uczyć, a nie na wskazywaniu złych zachowań. Analizowana jest przyczyna „niewłaściwego zachowania” i poszukiwane są rozwiązania.
- Komunikacja i empatia to podstawa. Są podstawą do tworzenia więzi miłości i wzajemnego szacunku z dziećmi.
Pozytywna dyscyplina – jak ją stosować w stosunku do swoich dzieci
Jeśli potrafisz zinternalizować te zasady i uczynić z nich sposób na życie, reszta przyjdzie z łatwością. Na przykład, jeżeli pamiętasz, iż priorytetem jest wzajemny szacunek, naturalne będzie, iż będziesz towarzyszyć swojemu dziecku, zamiast krzyczeć na nie lub nim potrząsać.
Jednak to normalne, iż na początku nie wiemy, od czego zacząć stosowanie tych zasad. Dlatego przedstawiamy kilka propozycji.
Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: Czym są zajęcia dla rodziców i czego się na nich uczysz?
Wyjaśnij swoje oczekiwania
Ważne jest, aby dzieci wiedziały, czego się od nich oczekuje, aby mogły odpowiednio się zachowywać. Dlatego spróbuj wyjaśnić dziecku, jakie są oczekiwania w każdej sytuacji.
Używaj prostego, dostosowanego do wieku języka. Spróbuj to wyjaśnić. „Musisz się zachowywać” jest zbyt dwuznaczne. Lepiej wyjaśnij, na przykład: „Po skończeniu zabawy musisz pozbierać swoje zabawki”.
Konieczne jest również przewidywanie sytuacji. jeżeli np. wybierasz się do restauracji, możesz wytłumaczyć dziecku, iż ma usiąść przy stole lub mówić cicho, żeby nie przeszkadzać innym ludziom.
Oferuj rozsądne wyjaśnienia
„Ponieważ tak powiedziałem” nie wystarczy, jeżeli chcemy, aby dzieci się uczyły, a nie tylko były posłuszne. Kiedy wydajesz polecenie lub ustanawiasz zasadę, Twoje dziecko musi wiedzieć i rozumieć dlaczego. To sprawi, iż będzie chętniejsze do współpracy.
„Musimy teraz wyjść z parku, żeby zdążyć zjeść kolację i położyć Cię do łóżka na czas, żebyś jutro nie był śpiący w szkole” to proste, ale konieczne wyjaśnienie. Nie oznacza to, iż dziecko chętnie zgodzi się pójść do domu, ale poczuje, iż zostało wzięte pod uwagę i zrozumie, iż troszczysz się o jego dobro.
Pozytywna dyscyplina – ustalaj konsekwencje, a nie kary
W dyscyplinie pozytywnej nie ma miejsca na kary, upokorzenia czy agresję. Aby dziecko uczyło się na „złym zachowaniu”, nie trzeba na nie krzyczeć, złościć się na nie ani mścić się dając im przy tym negatywny przykład. Stosowanie logicznych i naturalnych konsekwencji jest znacznie zdrowsze i skuteczniejsze.
Oznacza to, iż konsekwencja musi być bezpośrednio związana z zachowaniem i musi przekazywać odpowiednią lekcję. jeżeli twoje dziecko nie je warzyw i zabierasz mu telefon komórkowy, to nie jest to powiązane i niczego go nie uczy.
Naturalne konsekwencje to takie, które występują bez ingerencji dorosłych i umożliwiają uczenie się na zasadzie przyczyny i skutku. Na przykład, jeżeli dziecko nie pozbiera swoich zabawek, może ich nie znaleźć, gdy następnym razem będzie chciało się pobawić. Może choćby nadepnąć na nie przypadkowo i je połamać. To w naturalny sposób uczy je ostrożności i organizacji.
Konsekwencje logiczne ustalają dorośli, ale spełniają one dwa wymienione wyżej parametry. jeżeli dziecko bawi się piłką w domu po tym, jak zostało to zabronione, piłka może zostać skonfiskowana na kilka dni.
Zrozum, co komunikuje zachowanie Twoich dzieci
Dorośli zwykle skupiają się tylko na tym, czy dziecko zachowuje się źle, czy dobrze, ale nie rozumieją, co komunikuje jego zachowanie. Niewłaściwe zachowanie może wskazywać, iż dziecko szuka uwagi, ponieważ czuje, iż mu jej brakuje. Może jest z jakiegoś powodu sfrustrowane lub wściekłe albo przechodzi przez trudną sytuację, której mogliśmy nie zauważyć.
Identyfikacja przyczyn, zrozumienie i empatia mają najważniejsze znaczenie przy stosowaniu pełnego szacunku i pozytywnego rodzicielstwa. Poświęć chwilę, aby dobrze zrozumieć swoje dziecko, zweryfikować jego emocje i poszukać rozwiązań, które pomogą mu w tym, co próbuje przekazać. Będzie to o wiele zdrowsze i skuteczniejsze niż zwykłe wypominanie złego zachowania.
Zachęcaj dzieci do adekwatnych zachowań
Skupianie się na pożądanych zachowaniach jest jednym z najskuteczniejszych kluczy do pozytywnej dyscypliny. Aby to zrobić, musimy promować dobre zachowania, wyjaśniając, czego oczekujemy od dziecka i nagradzać jego podejście. W tym celu można na przykład użyć wykresów modyfikacji zachowania i systemów nagród.
Trzeba też przyzwyczaić się do pozytywnych stwierdzeń. Zamiast mówić „nie krzycz”, możemy powiedzieć „mów ciszej”. jeżeli Twoje dziecko pokolorowało w książce, która nie była przeznaczona do kolorowania, możesz dać mu kartkę papieru i powiedzieć „zamiast tego używamy tych kartek do kolorowania”.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Rodzicielstwo autorytarne — cechy charakterystyczne i konsekwencje
Pozytywna dyscyplina pomaga rozwijać samodzielność
Wreszcie, niezwykle ważne jest poświęcenie czasu w wyposażenie dzieci w narzędzia i zasoby, które pomogą im stać się bardziej niezależnymi. Oto niektóre z najważniejszych aspektów:
- Edukuj dzieci w zakresie asertywności i umiejętności społecznych. Nauczą się dzięki temu komunikować i odnosić do siebie nawzajem w sposób pełen szacunku i skuteczny.
- Nauczaj inteligencji emocjonalnej, aby potrafiły rozumieć swoje emocje i odpowiednio nimi zarządzać.
- Zachęcaj do autonomii i poczucia własnej wartości, oferując małe zadania i obowiązki, które mogą podjąć i wykonać samodzielnie.
- Pokaż im, jak korzystać z zasobów, które pomogą im regulować się w trudnych chwilach. Na przykład głębokie oddychanie, spokojny kącik lub termometr emocjonalny to proste i bardzo przydatne alternatywy.
Pozytywna dyscyplina przynosi korzyści całej rodzinie
Wychowywanie dzieci w pozytywnej dyscyplinie jest bardzo korzystne dla dzieci, ponieważ dorastają zdrowe emocjonalnie, pewne siebie i niezależne. Jest to również bardzo korzystne dla rodziców. Pomaga im łączyć się z dziećmi, tworzyć silne więzi i unikać wielu konfliktów i nieprzyjemnych sytuacji w domu.
Zacznij stosować te zasady, a niedługo zobaczysz rezultaty.