W połowie lipca w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu specjaliści przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg usuwania mięśniaków macicy przy wykorzystaniu unikalnej i minimalnie inwazyjnej metody – przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA. Technika ta pozwala uniknąć całkowitego usunięcia macicy, a po operacji pacjentki gwałtownie wracają do zdrowia.
Operację przeprowadzono w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu. Zabieg wykonał zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka – Koordynatora Centrum.
Alternatywa dla klasycznego zabiegu operacyjnego
Najnowsza metoda usuwania mięśniaków macicy wykorzystana przez zespół poznańskich specjalistów, jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentek, które wcześniej nie zdecydowały się na zabieg chirurgiczny. Czasem wykonanie klasycznej operacji nie jest możliwe ze względu na potencjalne ryzyko konieczności usunięcia całej macicy, jednak zdarza się to rzadko, a pacjentki są informowane o tym zagrożeniu w procesie kwalifikacji do zabiegu. Część kobiet nie wyraża zgody na usunięcie macicy, a lekarze są zmuszeni do zaakceptowania takiej decyzji.
– TVRFA to minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany pod kontrolą badania ultrasonograficznego stanowiący doskonałą alternatywę dla chirurgicznego leczenie mięśniaków macicy technikami endoskopowymi tzn. metodą histeroskopową lub laparoskopową. Ta jedna z najnowocześniejszych metod leczenia mięśniaków macicy to doskonała propozycja terapii tego najczęstszego schorzenia ginekologicznego dedykowana kobietom, które pragną pozostawienia macicy i nie wyrażają zgody na jej usunięcie. Tendencja do maksymalnie oszczędzającego leczenia to tendencja jaką coraz częściej obserwujemy w nowoczesnej medycynie i jest ona wyraźnie zauważalna – podkreśla Prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, Koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. – Niestety usunięcie macicy jest w tej chwili przez cały czas najpopularniejszą formą terapii mięśniaków macicy. Dlatego chcąc leczyć kobiety w Poznaniu tak jak w europejskich ośrodkach, zdecydowałem się wprowadzić tę metodę usuwania mięśniaków – minimalnie inwazyjną metodę – przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA – dodaje ekspert.
Na czym polega minimalnie inwazyjny zabieg usuwania mięśniaków macicy?
Podczas zabiegu do pochwy wprowadzana jest sonda ultradźwiękowa ze specjalną prowadnicą, która umożliwia bezpieczne wprowadzenie elektrody do termoablacji mięśniaka pod stałą kontrolą ultrasonograficzną. Najpierw wykonuje się wstępne badanie USG, a następnie elektroda jest wprowadzana przezpochwowo/przezszyjkowo/przez sklepienia pochwy, w zależności od lokalizacji mięśniaka. W trakcie zabiegu termoablacji ginekolog wykonuje wielokrotne nakłucia mięśniaka, po to, aby wytworzyć małe obszary martwicy o objętości około 1 cm3. Liczba niezbędnych aplikacji lub ablacji zależy od wielkości i objętości mięśniaka. Zabieg uważa się za zakończony, gdy mięśniak ulegnie zmianie w obszarze około 90% swojej objętości.
Zabieg ma na celu zmniejszenie objętości mięśniaków macicy, zmniejszenie obfitości nieprawidłowych krwawień macicznych. Operacja jest bezpieczna i skuteczna oraz wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, dożylnym w ramach jednodniowego przyjęcia do szpitala. Pacjentki po zabiegu gwałtownie wracają do zdrowia i codziennej aktywności życiowej oraz zawodowej. Rekonwalescencja trwa zaledwie kilka dni. Zabiegi termoablacji mięśniaków są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej.
Mięśniaki dotyczą choćby 50 proc. kobiet w Polsce
Prof. Wilczak podkreśla, iż mięśniaki macicy to najczęściej występujący u kobiet rodzaj łagodnych guzów zlokalizowanych w mięśniu macicy. Specjalista dodał, iż w Polsce schorzenie to dotyczy aż 50 proc. kobiet.
Mięśniaki często nie dają szczególnych objawów. Gdy już występują, najczęściej dotyczą np. nieprawidłowego krwawienia macicznego, dając obfite, nieregularne miesiączki czy krwawienia i plamienia między miesiączkami. Pacjentki mogą również odczuwać dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza, często oddawać mocz i mieć trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia. Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Schorzenie może również powodować problemy z donoszeniem ciąży i być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych.
Źródło: gpsk.ump.edu.pl