Poznań. AI wsparciem podczas operacji TAVI

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Poznan.pl


Lekarzy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu na sali operacyjnej wspiera sztuczna inteligencja – urządzenie HemoSphere, które jest wykorzystywane w kardiochirurgii. Pomaga na bieżąco kontrolować stan pacjenta, w krytycznych momentach pozwala na szybką reakcję i minimalizuje powikłania.



AI wykorzystana przy wszystkich operacjach TAVI

Poznański szpital jest pierwszym w Polsce, który testuje AI do wszystkich operacji TAVI (zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej). Wspomniany zabieg to alternatywa dla pacjentów, dla których klasyczna, chirurgiczna metoda wymiany zastawki serca wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem. Poddawane są mu głównie osoby starsze.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji umożliwia monitor HemoSphere, innowacyjne urządzenie, które na sali operacyjnej miejskiego szpitala jest stosowane od dwóch tygodni. Ten nowoczesny sprzęt pozwala na nieinwazyjne (czyli bez wkłucia wenflonu do tętnicy lub żyły, dzięki założenia małego mankietu na palec) monitorowanie parametrów hemodynamicznych pacjenta – m.in. ciśnienia tętniczego krwi.

– Mimo iż jest to nieinwazyjna procedura, uzyskujemy dużo więcej parametrów niż podczas tradycyjnego monitorowania stosowanego do tej pory – tłumaczy Krzysztof Greberski, kardiochirurg, anestezjolog, kierownik Bloku Operacyjnego Kardiochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

Pierwsza implantacja najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowegoW Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu kardiolodzy przeprowadzili pierwszą w Polsce implantację najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowego Micra AV 2.0. 71-letnia pacjentka czuje się dobrze.
Idź do oryginalnego materiału