Są duże szanse, iż jesienią powstanie stała komisja Parlamentu Europejskiego do spraw zdrowia. W PE funkcjonuje Podkomisji Zdrowia Publicznego – ta jednak nie ma uprawnień legislacyjnych.
Podniesienie rangi zdrowia
– Szanse na usamodzielnienie się polityki zdrowotnej i podniesienie jej rangi w PE są bardzo duże. Podpisaliśmy w tej sprawie porozumienie na lipcowej sesji w Strasburgu. Myślę, iż na wrześniowej sesji, najpóźniej październikowej, ta decyzja będzie podjęta – oświadczył europoseł Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.
– To umożliwi rozpoczęcie w PE procesu legislacyjnego. Chcemy objąć zdrowie finansowaniem unijnym, a więc nie tylko badania, ale także pomoc zdrowotną. Chodzi o dostępność najnowocześniejszych leków i metod leczenia – powiedział.
Zdaniem europosła przyszła komisja zdrowia powinna zająć się także bezpieczeństwem żywnościowym.
– Jestem przekonany, iż to będzie częścią jej kompetencji – zaznaczył Andrzej Halicki.
O powstaniu komisji zadecyduje głosowanie
Działalność komisji w Parlamencie Europejskim reguluje regulamin europarlamentu. Dokonanie w nim zmian, na przykład dodanie nowej komisji do struktury PE, wymaga rozpatrzenia wniosku w Komisji do spraw Konstytucyjnych, a następnie głosowania na sesji plenarnej PE.
Obecnie w PE funkcjonuje Podkomisji Zdrowia Publicznego, która jednak nie ma uprawnień legislacyjnych.
Przeczytaj także: „Adam Jarubas z ważnym stanowiskiem unijnym”.