Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym powstała przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli, czyli popularnym Ambulatorium. Specjaliści będą w niej dostępni w każdy dzień z wyjątkiem niedziel i świąt.
Pracę poradni zainaugurowano konferencją naukowo-informacyjną w czwartek, 23 stycznia, w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli.
Inicjatorką powstania poradni dla dzieci z autyzmem jest Monika Pachacz-Świderska, wiceprezydent Stalowej Woli. – Dzisiaj finalizujemy temat uruchomienia poradni autystycznej dla dzieci i młodzieży. Jest to temat, o który zabiegaliśmy bardzo długo. Przygotowania trwały kilka lat. Potrzeba społeczna jest bardzo duża. Jest coraz więcej orzeczeń dzieci, które mają autyzm, albo spektrum autyzmu. Rodzice borykają się z problemem dostępności do takiej poradni. Z naszego miasta, powiatu, jeżdżą do ościennych powiatów – mówi wiceprezydent.
– Przygotowywaliśmy się do tego w sposób profesjonalny, łącznie z tym, iż odbywaliśmy wizyty studyjne w ośrodkach, które już takie poradnie prowadzą. Chcieliśmy zacząć na wysokim poziomie.
W trakcie przygotowań do uruchomienia poradni, nawiązano kontakt m.in. ze Stowarzyszeniem Chorych na Autyzm oddział w Stalowej Woli, którego prezes był obecny na konferencji. Szczególne podziękowania zostały skierowane w stronę, również obecnego na konferencji, Macieja Kamińskiego, dyrektora Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy. Dyrektor wraz z zespołem bardzo pomógł w przygotowaniach udzielając praktycznych porad, dzieląc się własnym doświadczeniem.
W skład specjalistycznego zespołu poradni autystycznej w Ambulatorium wchodzą: psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci, logopedzi, pedagodzy specjalni. Pierwsze przyjęcia będą już w najbliższą sobotę, 25 stycznia. Co szczególnie istotne dla pracujących rodziców, poradnia będzie czynna także w soboty.
Rejestracja prowadzona jest telefonicznie lub tradycyjnie przy okienku. – Rejestracja jest możliwa codziennie od godziny 7 do 18, od poniedziałku do piątku, a w soboty od godziny 8 do 18 – wyjaśnia Anna Łaska, koordynator poradni autystycznej. – Nie obowiązuje rejonizacja. Usługi dla pacjentów świadczone są bezpłatnie w ramach umowy z NFZ. Co do wieku pacjentów, nie ma dolnej granicy, co do górnej – przyjmujemy dzieci w wieku szkolnym, do ukończenia nauki.
Aby skorzystać z poradni trzeba mieć skierowanie wystawione przez dowolnego lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. – Na skierowaniu powinien widnieć kod 84, czyli rozpoznanie całościowych zaburzeń rozwoju – informuje Anna Łaska.
Poradnia mieści się na parterze Ambulatorium. Najlepiej skorzystać z wejścia od tyłu, przy rehabilitacji.