Powstał zarząd Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki

liderzyinnowacyjnosci.com 1 dzień temu

Globalna Szkoła Leczenia Stożka Rogówki rozwija się bardzo intensywnie. Inicjatorem jej utworzenia był dr Ashraf Armia, krajowy konsultant chirurgii okulistycznej w Egipcie, wybitny specjalista w dziedzinie leczenia chorób powierzchni oka. Dzięki globalnej rozpoznawalności dokonań twórcy tej idei, rośnie coraz większe zainteresowanie tą inicjatywą na całym świecie. Do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki włączane są kolejne ośrodki z Europy, Ameryki , Azji i Afryki. Przystąpiły do niej kliniki okulistyczne z Polski, Włoch, Indii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Maroka, Turcji, Argentyny, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Uzbekistanu.

Wiodąca w Polsce i na świecie Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest jednym z pierwszych ośrodków włączonych do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki. Współudział w jej tworzeniu zaproponował prof. Robertowi Rejdakowi, szefowi lubelskiej kliniki, inicjator tego projektu, dr Ashraf Armia, krajowy konsultant chirurgii okulistycznej w Egipcie. Docenił niezwykłą skuteczność oraz innowacyjność metod stosowanych w leczeniu stożka rogówki w lubelskim ośrodku, który jako jedyny w Unii Europejskiej należy do dynamicznie rozwijającej się globalnej sieci.

Doktor Ashraf Armia wybitny specjalista w dziedzinie okulistyki, odegrał kluczową rolę w kształceniu i szkoleniu okulistów na całym świecie z najnowszych technik i technologii w terapii tego schorzenia. Do udziału w Globalnej Szkole Leczenia Stożka Rogówki przystąpią niedługo uniwersyteckie kliniki m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Argentyny. Planowane jest rozszerzenie tej działalności również w kolejnych krajach.

– Doceniam dokonania naukowe prof. Roberta Rejdaka, wybitnego polskiego okulisty, którego osiągnięcia w dziedzinie okulistyki, są imponujące i cenione na arenie międzynarodowej – mówi dr Ashraf Armia. – Jego działania w rozwoju nowych technik chirurgicznych stosowanych w okulistyce są pionierskie. Przyczyniły się do poprawy wyników leczenia wielu chorób oczu, takich jak odwarstwienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa oraz innych schorzeń siatkówki. Mieliśmy okazję o tym rozmawiać pod koniec maja podczas zjazdu Marokańskiego Towarzystwa Okulistyki Praktycznej w Casablance.

Profesor Rejdak regularnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach i sympozjach, prezentując tam swoje najnowsze osiągnięcia naukowe. Ogromnie się cieszę, iż wspólnie możemy tworzyć Globalną Szkołę Leczenia Stożka Rogówki, kontynuuje dr Ashraf Armia, konsultant chirurgii okulistycznej w Egipcie oraz członek wielu międzynarodowych organizacji okulistycznych.

W Lublinie prowadzone są badania nad nowymi metodami diagnozy i leczenia tej choroby. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. – Bardzo nam zależy na podniesieniu świadomości dotyczącej wykonywania badań przesiewowych w tym zakresie oraz edukacji wszystkich chirurgów, którzy dopiero wchodzą na ścieżkę zawodową. Nie mogę się już doczekać naszej współpracy naukowej i badawczej z profesorem Robertem Rejdakiem. Będę miał ogromną przyjemność spotkania się z szefem lubelskiej kliniki oraz wszystkimi zaproszonymi przez profesora ekspertami podczas listopadowego zjazdu okulistycznego w Warszawie. Omówimy wtedy szczegóły związane z dalszym rozwojem Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki. Bardzo dziękuję profesorowi Rejdakowi za podjętą z nami współpracę.

W różnych częściach świata istnieją ośrodki medyczne i specjaliści, którzy stosują nowoczesne techniki i technologie w leczeniu stożka rogówki. Brakuje natomiast cyfrowego rejestru chorych, który ułatwiłby szybką i skuteczną identyfikację osób z tym schorzeniem. Ta choroba występuje u dzieci i młodzieży. Często stanowi poważny problem diagnostyczny dla okulistów. Szczególnie jej początkowe etapy, które są bardzo podstępne.

– Zdiagnozowaną wcześnie chorobę można zatrzymać, ale nie zawsze lekarzom udaje się ją gwałtownie wykryć – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nieleczona prowadzi do ślepoty. Dlatego my chcemy tym pacjentom zaoferować pełną diagnostykę oraz zapewnić skuteczne formy leczenia, wprowadzając ich do rejestru cyfrowego. Będą wtedy mieli kontakt z ośrodkiem, żeby tam wracać co jakiś czas na kontrole, bo często pacjenci się pojawiają a potem znikają i nikt nie ma nad tym nadzoru.

W Lublinie powstanie pierwszy Europejski Rejestr Cyfrowy takich pacjentów, ponieważ region posiada nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwala na realizację takiego przedsięwzięcia. Przed rokiem zainicjowano projekt o nazwie Lubelska Unia Cyfrowa, który obejmuje najnowszą diagnostykę stożka rogówki, przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii cyfrowych.

– Pracujemy w interdyscyplinarnym zespole z udziałem okulistów oraz informatyków z Politechniki Lubelskiej – informuje prof. Robert Rejdak. -Korzystamy z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w tej dziedzinie i mamy też najnowszy sprzęt diagnostyczny do prowadzenia zabiegów cross-linkingu, czyli sieciowania rogówki i jej naświetlania. To spowalnia lub zatrzymuje progresję stożka rogówki. Zajmujemy się też przeszczepami rogówki. Nasze działania docenił prof. Ashraf Armia i lubelski ośrodek został wprowadzony do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki.

Diagnostyka stożka rogówki prowadzona w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej budzi ogromne zainteresowanie i podziw dla skuteczności tego rozwiązania w całej Europie. Wielu okulistów niecierpliwie czeka też na planowane w tym zakresie szkolenia oraz na wprowadzenie Europejskiego Rejestru Cyfrowego w ramach globalnej sieci leczenia tej podstępnej choroby.

– Chcemy upowszechnić polski model leczenia stożka rogówki jako rozwiązanie docelowe dla całego świata – podsumowuje szef lubelskiej kliniki. – Prof. Ashraf Armia jest wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, ale my w Lublinie też mamy duże osiągnięcia, narzędzia cyfrowe i doskonały sprzęt, żeby to zrobić i jest to uznawane za najwyższy standard światowy. Na listopadowym zjeździe w Warszawie prof. Ashraf Armia przedstawi projekt działania Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki i kierunki jej rozwoju, a my będziemy prowadzić intensywne szkolenia z zakresu diagnostyki i leczenia tej choroby.

Szkoła będzie wspierać też okulistów i pacjentów z Ukrainy w tym bardzo ciężkim dla niej okresie. Wszędzie podkreśla się z wielkim uznaniem znaczącą rolę lubelskiego ośrodka w niesieniu pomocy medycznej i dostarczaniu sprzętu okulistycznego dla Ukrainy walczącej z barbarzyńskim, sowieckim najeźdźcą.

Jolanta Czudak

Idź do oryginalnego materiału