Powoduje nagły zgon. Gdy zauważysz pierwsze objawy od razu dzwoń na pogotowie

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Tętniak to bardzo groźne i podstępne schorzenie. Najczęściej wykrywa się go dopiero w sytuacji kiedy dojdzie do pęknięcia. Jednak taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Często jest porównywany do tykającej bomby, gdyż kiedy „wybuchnie” w krótkim czasie może doprowadzić do zgonu.

Tętniak to patologiczne poszerzenie naczynia krwionośnego przy zachowaniu jego ciągłości oraz fizjologicznej budowy. Średnica tętnicy może powiększyć się choćby o 50% w porównaniu do odcinka chorobowo niezmienionego. Tętniak wypełniony jest krwią, a jego ściany są bardzo cienkie i słabe.

To właśnie dlatego stwarza tak duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W wyniku zwiększania się średnicy tętniaka, jego ściany stają się mniej odporne na ciśnienie tętnicze, przez co dochodzi do pęknięcia. Wiąże się to z intensywnym krwotokiem i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Gdzie najczęściej zlokalizowane są tętniaki?

źródło: canva

Do ich powstania dochodzi najczęściej w tętnicy mózgowej, udowej, aorcie oraz sercu. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, iż tętniak pojawia na odcinku żylny. Przyczyny występowania zmian tętniczych nie jest do końca znany. Specjaliści przypuszczają, iż do ich powstania przyczyniają się: wady wrodzone, słabe naczynia krwionośne, nadciśnienie tętnicze oraz zaawansowana miażdżyca.

Czy tętniaka można wcześniej wykryć? Jakie są pierwsze objawy?

źródło: canva

Tętniak jest trudny do zdiagnozowania i zlokalizowania, gdyż początkowo nie daje specyficznych objawów. Niestety pacjent najczęściej dowiaduje się o tętniaku w chwili jego pęknięcia. Lekarz w celu wykluczenia lub zdiagnozowania tego schorzenia może zlecić rezonans magnetyczny lub angiografię.

W miarę wzrostu tętniaka zlokalizowanego w mózgu, chory może odczuwać silne bóle głowy, a także problemy ze wzrokiem – pogorszenie widzenia, poszerzenie źrenic lub światłowstręt.

Gdy dochodzi do jego pęknięcia, ból głowy jest nie do zniesienia. Pojawia się również sztywność karku, zawroty głowy oraz wymioty. W sytuacji gdy podejrzewasz u siebie tętniaka powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem i wykonać niezbędne badania. Szybka reakcja może uratować Ci życie.

Idź do oryginalnego materiału