Potwierdzono laboratoryjnie szczep ptasiej grypy w przypadku Meksyku

oen.pl 2 dni temu


Twierdzenie: Diagnoza ptasiej grypy „zmyślona” dla pacjenta, który zmarł w Meksyku

W poście na Instagramie z 25 czerwca (link bezpośredni, link archiwalny) stwierdzono, iż zmarły mężczyzna, u którego urzędnicy służby zdrowia stwierdzili zakażenie pewnym szczepem ptasiej grypy, w rzeczywistości nie miał wirusa.

„Facet, który rzekomo zmarł na ptasią grypę w Meksyku, miał 'przewlekłą chorobę nerek i cukrzycę typu 2′ i 'nie miał w przeszłości kontaktu z drobiem’” – czytamy w poście, który jest zrzutem ekranu posta na X, dawniej Twitterze. „Och, więc zasadniczo wymyślili część o ptasiej grypie. Bo oczywiście, iż tak”.

Post polubiono ponad 900 razy w ciągu tygodnia. Oryginalny post X został opublikowany ponownie tysiące razy.

Więcej od zespołu Fact-Check: Jak wybieramy i badamy roszczenia | Biuletyn e-mailowy | Strona na Facebooku

Nasza ocena: Fałsz

Laboratorium potwierdziło dzięki analizy genetycznej, iż mężczyzna w Meksyku został zarażony szczepem ptasiej grypy, którego wcześniej nie stwierdzono u ludzi, zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia. Mężczyzna zmarł z powodu chorób współistniejących, a nie wirusa.

Mężczyzna zmarł z powodu chorób współistniejących, ale przez cały czas miał ptasią grypę

Pod koniec kwietnia 59-letni mężczyzna hospitalizowany w Meksyku zmarł po tym, jak potwierdzono, iż jest pierwszą osobą zarażoną szczepem ptasiej grypy, którego wcześniej nie stwierdzono u ludzi. Władze Meksyku poinformowały, iż mężczyzna zmarł z powodu powikłań związanych z wieloma chorobami współistniejącymi, a nie z powodu wirusa, podała WHO w oświadczeniu z 14 czerwca.

Krewni mężczyzny poinformowali, iż leżał w łóżku przez trzy tygodnie z innych powodów, zanim wystąpiły u niego objawy ptasiej grypy. Nie ma jednak dowodów na to, iż infekcja ptasiej grypy u tego mężczyzny została „wymyślona”, jak twierdzi post. Był to pierwszy laboratoryjnie potwierdzony przypadek u człowieka zarażony szczepem H5N2 ptasiej grypy zgłoszony na świecie.

Weryfikacja faktów:Wirusowy post błędnie przedstawia dane dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową w Teksasie

Eksperci badający przyczynę zgonu mężczyzny doszli do wniosku, iż „chociaż u pacjenta stwierdzono laboratoryjnie potwierdzone zakażenie (szczepem wirusa H5N2), zmarł on z powodu powikłań związanych z chorobami współistniejącymi” – czytamy w oświadczeniu WHO.

Analiza genetyczna potwierdziła szczep wirusa i wykazała, iż ​​ma on „99% podobieństwa” do szczepu pobranego od drobiu w Meksyku na początku 2024 r., chociaż dokładne źródło narażenia mężczyzny jest „obecnie nieznane”, zgodnie z WHO. W poście prawidłowo zaznaczono, iż mężczyzna nie miał żadnej znanej historii narażenia na drób.

Genetyka pozwala badaczom identyfikować szczepy wirusa

Ptasia grypa, lub grypa ptaków, to wirus, który rozprzestrzenia się wśród dzikich ptaków i może również zarażać drób domowy i inne gatunki zwierząt. Nie rozprzestrzenia się często na ludzi, ale zgłaszano sporadyczne infekcje. Od czasu pierwszego zidentyfikowania u ludzi w 1997 r. odnotowano mniej niż 1000 przypadków na całym świecie, zgodnie z Cleveland Clinic.

U ludzi objawy mogą przypominać typową grypę – gorączkę, ból gardła, bóle mięśni, nudności i przekrwienie błony śluzowej nosa – ale mogą też przerodzić się w poważniejsze objawy ze strony układu oddechowego.

Naukowcy identyfikują szczepy wirusów poprzez proces zwany charakterystyką genetyczną, powiedział dr Dean Blumberg, szef pediatrycznych chorób zakaźnych w UC Davis Health. Polega on na porównywaniu sekwencji genetycznych różnych wirusów, zgodnie z CDC.

W omawianym przypadku Narodowy Instytut Chorób Układu Oddechowego w Meksyku potwierdził, iż szczepem wirusa był H5N2.

„Dlatego to nie jest »wymyślone«” — powiedział Blumberg dla USA TODAY. „Raport o zakażeniu H5N2 opiera się na sekwencjonowaniu genetycznym”.

Według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, do początku lipca 2024 r. w USA wykryto trzy przypadki zakażenia ludzi innym szczepem wirusa ptasiej grypy.

Dziennikarze USA TODAY zwrócili się do użytkownika mediów społecznościowych, który udostępnił wpis, z prośbą o komentarz, ale nie otrzymali natychmiastowej odpowiedzi.

Nasze źródła weryfikacji faktów:

  • Dr Dean Blumberg, 28 czerwca, wymiana e-maili z USA TODAY
  • WHO, 14 czerwca, Grypa ptaków A(H5N2) – Meksyk
  • WHO, 5 czerwca, Grypa ptaków A(H5N2) – Meksyk
  • Klinika w Cleveland, dostęp 28 czerwca, Grypa ptaków (grypa ptaków)
  • CDC, 22 czerwca, W jaki sposób CDC monitoruje dane dotyczące grypy wśród ludzi, aby lepiej zrozumieć obecną sytuację związaną z ptasią grypą typu A (H5N1)
  • CDC, dostęp 28 czerwca, Sekwencjonowanie genomu wirusa grypy i charakterystyka genetyczna

Dziękujemy za wsparcie naszego dziennikarstwa. Możesz zapisać się na nasze wydanie drukowane, aplikację bez reklam lub e-gazetę tutaj.

USA TODAY jest zweryfikowanym sygnatariuszem International Fact-Checking Network, który wymaga udowodnionego zaangażowania w bezstronność, uczciwość i przejrzystość. Nasza praca w zakresie sprawdzania faktów jest częściowo wspierana przez grant od Meta.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału