Nauczycielstwo z pewnością nie jest łatwym zawodem. Praca z dziećmi i młodzieżą wymaga od nas zdolności pedagogicznych. Na szczęście znaczna część nauczycieli to ludzie z wielką pasją, którym praca z dziećmi i młodzieżą niestraszna i którzy pragną dawać z siebie to, co najlepsze. Z jednej strony na nauczycieli czeka wiele szkół, z drugiej strony — nie tak łatwo znaleźć pracę, zwłaszcza gdy naucza się mniej popularnych przedmiotów.
By znaleźć pracę w zawodzie nauczyciela, warto wejść na https://www.gowork.pl/praca/nauczyciel;st – tam znajdują się różnorodne oferty dla nauczycieli z różnymi specjalizacjami z wielu miejscowości w Polsce.
Gdy szukasz pracy w zawodzie nauczyciela, potrzebujesz umiejętności pisania podania o pracę. Nie jest ono tym samym, co list motywacyjny — list motywacyjny piszemy wtedy, gdy jest uruchomiony proces rekrutacji. Zaś podanie o pracę możesz napisać, kiedy tylko chcesz.
W podaniu o pracę oczekuje się precyzyjnych wyjaśnień. Informujesz potencjalnego pracodawcę, iż niezwykle zależy Ci na pracy w jego szkole. Wyjaśniasz, jakie są Twoje motywacje. Piszesz, co zyska szkoła, przyjmując Cię. Wreszcie, uświadamiasz pracodawcę, dlaczego jesteś na dane stanowisko idealnym kandydatem.
W zawodzie nauczyciela podanie o pracę bez wątpienia odgrywa bardzo istotną rolę.
Podanie o pracę w zawodzie nauczyciela
O pracę nauczyciela warto ubiegać się przed nadejściem sezonu wakacyjnego. Nie warto skupiać się tylko na swojej wymarzonej szkole — warto złożyć podania o pracę do kilku szkół, choćby w kilku okolicznych miejscowościach, o ile dojazd do nich nie stanowi dla nas problemu. Może być tak, iż w jednej szkole nie uda Ci się uzbierać całego etatu i będziesz musiał pracować w dwóch szkołach.
Jak składać podanie o pracę? Ważną zasadą jest to, by udać się do szkoły osobiście i złożyć podanie bezpośrednio do dyrekcji. Masz wtedy szansę porozmawiać z dyrekcją, dzięki czemu będziesz zapamiętany.
Jak przygotować podanie o pracę? Musisz wpisać swoje dane osobowe, adresata (czyli Dyrekcję), a następnie dać nagłówek o treści „Podanie o pracę”. Następnym krokiem jest wyjaśnienie swoich motywacji. Później należy zawrzeć swoje osiągnięcia, a także wizję swojej przyszłej pracy. Następnie pozostaje złożenie podpisu. Dodajesz też informację o załączonych dokumentach, czyli o różnych dyplomach czy świadectwach.
Ważne, by Twoje podanie było przygotowane starannie, by nie zawierało błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Pamiętaj również o tym, iż podanie o pracę nie może być rozwlekłe.
Praca w szkole — jak jej poszukiwać?
Istnieją bazy ofert dla nauczycieli, dzięki którym możesz znaleźć daną ofertę — wtedy nie piszesz podania o pracę, tylko list motywacyjny, dostarczasz oczywiście też CV. Taką ofertę znaleźć można również na popularnych stronach z ogłoszeniami — odnosi się to zwłaszcza do szkół niepublicznych. Warto też śledzić grupy nauczycielskie w social mediach — zdarza się, iż tam zostanie przekazana jakaś informacja o pracy. istotną metodą, o której już wspomnieliśmy, jest osobista wizyta w szkole i złożenie podania o pracę.
Jak ma wyglądać CV nauczyciela?
Ważne, by w swoim CV — oprócz wymienienia wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego — chwalić się różnymi umiejętnościami. Warto uwypuklić zainteresowania związane z wykonywaną profesją. W CV można także wymienić swoje zawodowe cele. Nie zapominajmy o największych osiągnięciach, kursach, szkoleniach, certyfikatach czy studiach podyplomowych, które ukończyliśmy.
Odnieś się w CV do wymagań, jakie umieszcza w swoim ogłoszeniu potencjalny pracodawca.
Warto zawrzeć w CV kilka zdań, które zwięźle podsumują Twoją osobę w kontekście zawodowym.
Ważne, by nie popadać w fałszywą skromność i jak najbardziej uwypuklić swoje dobre strony.
Podsumowanie
Znalezienie pracy w zawodzie nauczyciela może nie być łatwe — poszukiwania takiej pracy trwać mogą miesiącami. Ważne, by nie poddawać się i stosować się do zaleceń, które podaliśmy w niniejszym artykule. Trzeba koniecznie napisać dobre, zwięzłe podanie o pracę. Ważne, by to podanie dostarczyć do dyrekcji danej szkoły osobiście. Nie poprzestawaj na jednym podaniu — koniecznie dostarcz kilka podań do różnych szkół. Przeglądaj również strony z ogłoszeniami pracy oraz bazę ofert dla nauczycieli — tam możesz znaleźć aktualnie trwające rekrutacje.