Posłowie przeciwni pożyczkom dla aptek poszkodowanym w powodzi

mgr.farm 3 godzin temu

W minionym tygodniu posłowie pracowali nad kolejną nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, jedna z posłanek zaproponowała poprawkę istotną z punktu widzenia aptek. Chodzi o Martę Stożek z koła parlamentarnego Razem. Przedłożyła ona poprawkę, która która rozszerza możliwość ubiegania się o pożyczki przez podmioty prowadzące apteki obok podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Argumentowała to koniecznością równego traktowania w kontekście klęsk żywiołowych.

– Zarówno podmioty wykonujące działalność leczniczą, jak i apteki pełnią istotne funkcje w systemie ochrony zdrowia, zapewniając dostęp do świadczeń zdrowotnych i leków. W sytuacji kryzysowej, takiej jak powódź, uszkodzenie lub zniszczenie infrastruktury tych podmiotów może znacząco wpłynąć na dostępność opieki zdrowotnej i farmaceutycznej. Apteki zgodnie z ustawą – Prawo farmaceutyczne odgrywają istotną rolę w systemie zdrowotnym, zapewniając dostęp do leków, suplementów diety, wyrobów medycznych oraz udzielając porad farmaceutycznych. Uszkodzenie apteki w wyniku powodzi mogłoby znacząco ograniczyć dostęp do leków w danym regionie, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów – mówiła posłanka.

  • Czytaj również: Specjalne przepisy dla aptek poszkodowanych w powodzi

Przekonywała, iż apteki, podobnie jak podmioty lecznicze, powinny mieć prawo ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci pożyczek.

– Rozszerzenie zasad udzielania pożyczek na apteki pozwala na objęcie ich takim samym trybem procedowania jak inne podmioty ochrony zdrowia, co sprzyja przejrzystości i jednolitości regulacji. W związku z powyższym uzasadnione jest, aby podmioty prowadzące apteki, które poniosły szkodę w wyniku powodzi, mogły ubiegać się o pożyczki na takich samych zasadach – mówiła w Sejmie Marta Stożek.

Posłowie za, a choćby przeciw

Po drugim czytaniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, zebrała się Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi. Uczestniczący w niej posłowie poparli poprawkę koła parlamentarnego Razem. Z rekomendacją „przyjąć” skierowano ją na kolejne posiedzenie Sejmu wraz z pozostałymi poprawkami.

Okazuje się jednak, iż Sejm poprawkę ostatecznie odrzucił. Z jej przyjęciem głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Razem. Przeciwni byli parlamentarzyści z Koalicji Obywatelskiej, Polska 2050, PSL i Lewicy. Różnicą 21 głosów zmianę odrzucono.

  • Czytaj również: Prezydent podpisał nowelę ustawy powodziowej. Dotyczy też aptek…

W ustawie ostatecznie pozostanie więc zapis, jaki posłowie wprowadzili do specustawy powodziowej pod koniec września. Pozwala on uzyskać rządową pożyczkę wyłącznie podmiotom wykonującym działalność leczniczą, które poniosły szkodę w wyniku powodzi.

Ustawa trafiła już do Senatu, który nie wniósł do niej uwag. Teraz trafi ona na biurko Prezydenta.

Inne przepisy dla aptek

Choć posłowie nie przyjęli poprawki dotyczącej pożyczek dla aptek, to w nowelizacji znalazły się inne dotyczące ich przepisy. Doprecyzowano w niej przede wszystkim przyjęte pod koniec września zapisy, dopuszczające warunkowe funkcjonowanie placówek, które ucierpiały w powodzi.

– Na terenie gmin wskazanych w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2, w okresie wskazanym w tych przepisach, dopuszcza się by w lokalu apteki ogólnodostępnej, w której wystąpiły szkody spowodowane powodzią, były świadczone usługi farmaceutyczne, w szczególności w zakresie wydawania lub sporządzania produktów leczniczych lub wydawania innego asortymentu aptecznego, w sytuacji wyłączenia z użytkowania pomieszczeń apteki określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 lub art. 98 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686), innych niż izba ekspedycyjna i komora przyjęć – czytamy w ustawie.

  • Czytaj również: Informacje dla aptek z terenów objętych powodzią

Przepisy te można zastosować pod warunkiem, iż we wszystkich niewyłączonych z użytkowania pomieszczeniach zostaną w tym okresie zachowane wymagania sanitarno-higieniczne. Chodzi o warunki zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 95 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne. Z kolei o zamiarze działania apteki ogólnodostępnej w taki sposób musi być uprzednio powiadomiony wojewódzki inspektor farmaceutyczny adekwatny ze względu na lokalizację danej apteki. Powiadomienia takiego musi dokonać podmiot prowadzący aptekę.

  • Czytaj również: NFZ wydał zarządzenie dla aptek poszkodowanych w powodzi

Jednocześnie zastrzeżono, iż możliwość działania apteki ogólnodostępnej w opisany sposób nie dotyczy wszystkich aptek poszkodowanych w powodzi. Zapisy te nie obejmują „przypadków, w których magazynowanie, sporządzanie lub przechowywanie produktów leczniczych, lub surowców farmaceutycznych, może następować zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 95 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne wyłącznie w pomieszczeniach, które zostały wyłączone z użytkowania lub z wykorzystaniem wyposażenia apteki ogólnodostępnej znajdującego się w tych pomieszczeniach.”

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału