W czwartek, na porannym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty oraz samorządzie zawodowym wraz z autopoprawką, został przez posłów skierowany do prac w Podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego, które odbędzie się 10 lipca o godzinie 12.00.
Przypomnijmy, iż ustawa określa zasady i warunki wykonywania zawodu psychoterapeuty oraz zasady organizacji i działania samorządu zawodowego psychoterapeutów.
Jak czytamy między innymi w opisie projektu, zawód psychoterapeuty wykonuje ponad 22 000 osób. Z psychoterapii korzystają setki tysięcy osób. Zapotrzebowanie wielokrotnie przekracza aktualną liczbę aktywnych specjalistów. Jeden psychoterapeuta przypada na 25000 osób. Praca psychoterapeutów jest niezwykle ważna, gdyż zgodnie z raportami WHO, choroby psychiczne to jedno z największych wyzwań XXI w.
Zawód psychoterapeuty ma istotną rolę w systemie ochrony zdrowia psychicznego - oprócz farmakoterapii jest to główna metoda leczenia zaburzeń psychicznych oraz podstawową metodą postępowania w przypadku profilaktyki występowania zaburze psychicznych oraz dbania o jakość zdrowia psychicznego, zgodnie z definicją zdrowia psychicznego wg WHO, które uznaje, iż zdrowie psychiczne to znacznie więcej niż brak występowania choroby.
Psychoterapia jest obszarem szczególnie wrażliwym społecznie, ponieważ dotyczy kwestii zdrowia i równowagi psychicznej oraz wiąże się z dostępem do poufnych, osobistych, intymnych danych, przy czym ze względu na dobro interesu publicznego, predestynuje ten zawód do grona zawodów zaufania publicznego.