Leśnicy z nadleśnictwa Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie) odkryli przed tygodniem, iż w lesie koło Napierek w gminie Janowiec Kościelny ktoś wyrzucił prawie 500 martwych kur. Niedaleko tego miejsca znaleźli kolejne 230 sztuk, umieszczone w workach. O sprawie powiadomili policję i służby weterynaryjne. Pobrano próbki do badań, padłe ptaki uprzątnięto i zabrano do utylizacji, miejsca ich znalezienia zdezynfekowano.
Uzyskane pod koniec zeszłego tygodnia wyniki badań laboratoryjnych, wykonanych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków u padłych kur. W celu ostatecznego potwierdzenia wyniku, próbki przekazano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który jest krajowym laboratorium referencyjnym w zakresie grypy ptaków.
Ptasia grypa w Polsce. Wykonano powtórne badanie, wynik pozytywny
– Instytut w Puławach potwierdził wynik wcześniejszych badań z Gdańska – poinformował we wtorek powiatowy Lekarz Weterynarii w Nidzicy Jarosław Wydrachowski.
Przekazał też, iż zidentyfikowano szczep wirusa H5N1, czyli wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jak dodał, na tym etapie działania inspekcji weterynaryjnej zostały zakończone, a wyniki badań zostaną przekazane do organów ścigana, których rolą będzie wykrycie sprawcy.
Zobacz również:
W sprawie wywiezienia do lasu ok. 700 martwych kur policja z Nidzicy prowadzi na razie czynności wyjaśniające. Potwierdzenie obecności wirusa grypy ptaków ma znaczenie dla kwalifikacji prawnej czynu. Może zostać on potraktowany jako przestępstwo, a nie wykroczenie polegające na zaśmiecaniu lasu. Za takie przestępstwo – zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Powiat mławski. Martwe kury w lesie, były zarażone ptasią grypą
Dwa podobne przypadki wyrzucenia do lasu znacznej ilości padłego drobiu wykryto ostatnio również w pobliskim powiecie mławskim, w woj. mazowieckim.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie Roman Domański przekazał, iż najpierw natrafiono na ok. 350 martwych kur w okolicach wsi Krzywonoś, a następnie w pobliżu miejscowości Wyszyny Kościelne odnaleziono 30 zawiązanych worków z padłym drobiem i kilkanaście sztuk luzem. Dodał, iż w obu tych przypadkach są dodatnie wyniki na obecność grypy ptaków. – O sprawie jest powiadomiona policja i prokuratura – zaznaczył.
Zobacz również:
Grypa ptaków (Avian influenza) jest chorobą zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania. Stwarza zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością.
Ptasia grypa u człowieka. Stwierdzono pierwszy przypadek
W Interii pisaliśmy o pierwszym przypadku ptasiej grypy u człowieka. Chorobę stwierdzono u trzyletniej meksykańskiej dziewczynki. Dziecko przebywa w szpitalu, jest w ciężkim stanie.
Spięcie w rządzie o program mieszkaniowy. Berek w ”Graffiti”: Niech pan redaktor zaprosi do studia osobę, która dzisiaj nie może kupić mieszkaniaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas