Portal radzi wrzucać leki do prania. Farmaceuci łapią się za głowę…

farmacja.pl 1 miesiąc temu

Na początku sierpnia na portalu Onet.pl ukazała się publikacja, radząca „jak wybielić ubranie babcinym sposobem”. Tym sposobem okazała się aspiryna dodana do pralki.

– Domowe metody mogą skutecznie usunąć zabrudzenia z ubrań, przywrócić im idealną biel. W przypadku firan warto zastosować proszek do pieczenia, natomiast do ubrań dobrze sprawdza się aspiryna. Co ciekawe, lek ten może nie tylko rozjaśnić ubrania i przywrócić im adekwatny kolor, ale również wywabić żółte plamy pod pachami. To doskonały sposób na pielęgnację białych tkanin. Trzeba jednak uważać, by nie stosować aspiryny do kolorowych tkanin. W takiej sytuacji lek może doprowadzić do powstania plam – radzi autorka publikacji.

Dalej instruuje by kilka tabletek leku rozkruszyć i wrzucić do bębna pralki razem z płynem do prania i płukania. Taką samą mieszankę radzi też stosować do prania manualnego.

Naszą uwagę na ten artykuł zwrócił jeden z czytelników. Zasugerował, iż tego typu publikacje – zachęcające do „pozamedycznego” stosowania leków – mogą przynieść wiele szkody. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się tematowi…

Internetowe porady i babcine sposoby

Okazuje się, iż pomysł wrzucania aspiryny do prania pojawia się na różnych portalach od lat. Wystarczy wpisać hasło „aspiryna na wybielanie” w Google, by przekonać się, iż metodę tę polecają choćby marki odzieżowe. Farmaceuci sami przyznają, iż pacjenci przy aptecznym okienku pytają o takie zastosowanie leku.

– Pacjenci już od dawna kupują aspirynę w celach wybielania ubrań. W tym samym celu dużym zainteresowaniem cieszą się także tabletki do czyszczenia protez – przyznaje mgr farm. Maciej Birecki.

Takie zastosowanie aspiryny – czy jakiegokolwiek innego leku – jest jednak dość kontrowersyjne. Niezależnie bowiem od tego czy taka metoda wybielania ubrań jest skuteczna, to na pewno może być niebezpieczna.

– Pacjenci w aptece czasami pytają o pozamedyczne zastosowanie leków. Nigdy nie popieram takich pomysłów, informuję również, iż robią to na własną odpowiedzialność – mówi mgr farm. Arkadiusz Przybylski.

Aspiryna i uczulenie na salicylany

Biorąc pod lupę wspomnianą aspirynę trzeba w pierwszej kolejności wskazać, iż dość popularne jest uczulenie na jej główny składnik – kwas acetylosalicylowy. Tego typu alergia obejmuje zresztą też szerszą grupę związków, jaką są salicylany. Można je spotkać chociażby w kosmetykach (peelingi).

– Alergia na salicylany nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Więc warto mieć na względzie, iż miejscowy kontakt z kwasem acetylosalicylowym również może wywołać objawy alergiczne – przyznaje mgr farm. Daria Frisch.

Objawy alergii na salicylany mogą pojawiać się nie tylko po jej zażyciu, ale także kontakcie ze skórą czy narażeniu drogą wziewną. Kruszenie tabletek leku niewątpliwie może więc taką reakcję wywołać. W rezultacie pojawiają się zmiany w obrębie błon śluzowych i skóry: pokrzywka, świąd, obrzęk. Klasycznym objawem jest jednak przede wszystkim duszność czy napad kaszlu.

Te ostatnie objawy mogą być też efektem tzw. astmy aspirynowej. To szczególna postać astmy, która nasilana przez aspirynę. Występuje bardzo często – według szacunku napady duszności po zażyciu kwasu acetylosalicylowego pojawiają się choćby u 28% astmatyków.

Warto o tym pamiętać przy wrzucaniu aspiryny do pralki. Bez odpowiedniego wypłukania takiego prania, istnieje bowiem ryzyko, iż lek zostanie wchłonięty przez materiał, co może negatywnie wpływać na zdrowie.

Nie takie ekologiczne…

Kolejną kwestią jest promowanie aspiryny jako „ekologicznego” środka na plamy. Ma ona być alternatywną dla „silnie żrących wybielaczy, które mogą powodować szereg szkodliwych skutków zdrowotnych”. Trudno się jednak zgodzić z takim podejściem, bo obecności leków w ściekach i wodach gruntowych też jest poważnym problemem ekologicznym.

Na problem ten zwraca uwagę chociażby kampania „Leki do apteki” przygotowana przez Grupę Neuca i firmę Polpharma. Jej twórcy chcą edukować Polaków w zakresie prawidłowej segregacji farmaceutyków. W tym kontekście dodawanie aspiryny do prania niczym nie różni się od spuszczania przeterminowanych leków w toalecie. W obu przypadkach trafiają one do ścieków, a następnie do wód gruntowych.

– Około 28% Polaków spłukuje leki w domowej toalecie – jednak wbrew pozorom, choćby najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych – informują autorzy kampanii.

Badania potwierdzają zanieczyszczenie gleby lekami, stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej zarówno tej wodociągowej, jak i butelkowanej.

– Zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów: znane są bowiem przypadki, gdy całe gatunki zwierząt i innych organizmów żywych stanęły na granicy wyginięcia przez swoją wrażliwość na niektóre substancje – edukują autorzy kampanii.

Warto więc o tym pamiętać, gdy następnym razem przeczytamy „babcine rady” dotyczące wrzucania aspiryny do prania.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału