Porozumienie Zielonogórskie alarmuje, iż małopolski NFZ odbiera pieniądze przychodniom POZ

mzdrowie.pl 1 dzień temu

Porozumienie Zielonogórskie alarmuje, iż małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wymusza od placówek POZ zwrot pieniędzy wypłaconych za prowadzenie opieki koordynowanej.

Jak podaje Porozumienie Zielonogórskie w swoim komunikacie, “Opieka koordynowana, uznawana za jedną z najlepszych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej ostatnich lat, jest niszczona przez działania Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Już trzeci zakład w Małopolsce poinformował o zmuszaniu go do zwrotu wcześniej przyznanych i wypłaconych środków finansowych za świadczenia w ramach opieki koordynowanej.”

Na koniec 2024 roku “Małopolski Oddział NFZ wymusił na jednym z zakładów podpisanie niekorzystnego aneksu finansowego. Dokument ten, podpisany pod groźbą blokady dalszego aneksowania umów, zmniejszał wstecznie limity na świadczenia w ramach OK. Na jego podstawie zakład musiał zwrócić 9449,12 zł na podstawie faktury korygującej, wstrzymano zapłatę za świadczenia zrealizowane dla 89 pacjentów, a także obniżono limity świadczeń, co uniemożliwiło kontynuowanie efektywnej opieki nad pacjentami. W wyniku tych działań przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej została zmuszona do wstrzymania świadczeń dla pacjentów korzystających z tej formy opieki. Każdy z pacjentów został indywidualnie poinformowany o powodach tej decyzji, podkreślając, iż brak środków wynika z działań NFZ.”

“Postępowanie NFZ ma cechy kradzieży środków finansowych już wykorzystanych na leczenie pacjentów. Działania te podważają zaufanie do instytucji publicznych i szkodzą pacjentom, którzy w ramach OK otrzymywali kompleksową i bardziej zintegrowaną opiekę. Zwróciłem się do NFZ z żądaniem zwrotu zagarniętych środków oraz ustalenia realistycznych limitów świadczeń w ramach OK, uwzględniających potrzeby pacjentów oraz możliwości personelu medycznego” – mówi Lesław Szot, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Opieka koordynowana jest od kilku lat wdrażana z dużym powodzeniem do placówek medycyny rodzinnej. Pozwala na lepsze zarządzanie leczeniem pacjentów, szczególnie tych z chorobami przewlekłymi. “Dzięki integracji różnych specjalistów i placówek pacjenci otrzymują szybszą i bardziej kompleksową pomoc. Działania NFZ grożą niszczeniem tego modelu, który zaledwie zaczynał przynosić korzyści pacjentom” – mówi dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego.

Idź do oryginalnego materiału