Porozumienie w sprawie edukacji i umocnienia roli farmaceutów

mgr.farm 1 tydzień temu

Wczoraj Marek Tomków (Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej) i Paweł Grzesiowski (Główny Inspektor Farmaceutyczny) podpisali porozumienie o współpracy. Ma ona objąć zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli oraz wzmacniania zdrowia publicznego. W szczególności w obszarze stosowania aptecznego asortymentu.

Celem porozumienia mają też być wspólne inicjatywy edukacyjne skierowane do pacjentów. Mające na celu promowanie szczepień ochronnych oraz innych działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

– To przede wszystkim bardzo ważne porozumienie. Ono jest dla nas o tyle istotne, iż w ciągu ostatnich kilku lat apteki odegrały ogromną rolę w tym systemie szczepień. Zaczynaliśmy od COVID-u, potem grypa, później uprawnienia do pneumokoków. W tej chwili uprawnienia do wykonywania 26 szczepień zalecanych. W najbliższym czasie spodziewamy się, iż sejm też przegłosuje ustawę, która pozwoli wystawiać nam recepty na te szczepionki, również za fundacją należną pacjentowi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie właśnie Pana Ministra – mówił Marek Tomków.

  • Czytaj również: Szczepienia w aptekach – co i kiedy może się zmienić?

Podkreślił, iż porozumienie spisano po ogólnym hasłem zwiększania bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Ma ono być oparta przede wszystkim na edukacji. Z jednej strony ma to być edukacja skierowana do pacjentów, żeby mieli świadomość korzyści ze szczepień. Z drugiej strony edukacja farmaceutów, żeby mogli bezpiecznie szczepić.

Apteki włączały się do tego procesu bardzo dynamicznie i najpierw musieliśmy pozwolić na to, żeby ułożyła nam się ta sfera legislacyjna, o tym, żeby apteki wyszły do systemu już jako ułożony jego element. A w tej chwili sankcjonujemy pewne rzeczy w związku również z tym, iż dzisiaj nie mówimy już tylko o COVID-zie, ale właśnie o kilkudziesięciu szczepieniach zalecanych i tej szeroko rozumianej edukacji – mówił Tomków

Edukacja szczególnie w obszarze szczepień

Paweł Grzesiowski wskazał z kolei, iż porozumienie zawiera oczekiwania i intencje dotyczące współpracy GIS ze środowiskiem farmaceutów.

– W szczególności na podkreślenie zasługuje kwestia szczepień ochronnych. Chcielibyśmy ten kierunek współpracy bardzo mocno zaakcentować i rozwijać, ale widzimy znacznie szersze pole do wspólnych działań – mówił Główny Inspektor Sanitarny.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – dr Mikołaj wskazał, iż wdrożenie szczepień profilaktycznych w aptecznych punktach szczepień to bardzo duża zmiana. Należy jednak pamiętać również o tym, iż jest to proces, który będzie nam towarzyszył przez lata.



– W związku z tym zdajemy sobie sprawę z tego, iż musimy wykonać wiele kroków w różnych kierunkach. Po pierwsze przedstawić pacjentom sprawy związane z edukacją. Po drugie rozwiązać sprawy i problemy legislacyjne, po trzecie zmienić w wielu przypadkach zapisy prawne na różnych poziomach. Żeby te szczepienia były dostępne, żeby pacjenci mogli czuć się pewnie, co więcej i żeby farmaceuci rozwijali swoje kompetencje. W związku z tym zdajemy sobie sprawę z tego, iż ten proces jest procesem długotrwałym, podzielonym na wiele etapów – mówił Konstanty.

Źródło: ŁW/NIA

Idź do oryginalnego materiału