Porozumienie Rezydentów w Ministerstwie Zdrowia

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


3 lipca odbyły się rozmowy Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia – wiceministrem Markiem Kosem oraz wiceministrem Jerzym Szafranowiczem. Poruszano m.in. kwestie norm minimalnego zatrudnienia lekarzy, płatności za nielimitowane świadczenia oraz limitów kształcenia na kierunkach lekarskich.



Normy minimalnego zatrudnienia lekarzy to postulat Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w kontekście zapewnienia minimalnej liczby lekarzy specjalistów, jaką szpital powinien zatrudniać na oddziałach, aby móc funkcjonować. w tej chwili normy te narzuca Narodowy Fundusz Zdrowia w swoich kontraktach, które mówią o dwóch specjalistach, niezależnie od tego, jak wielu pacjentów jest na oddziale i jaką ma on specyfikę.

– To, co narzuca NFZ, w wielu obszarach jest niewystarczające. Przeprowadziliśmy na ten temat obszerną dyskusję. Ważną kwestią było także niewypłacanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków za świadczenia nielimitowane. Przedstawiliśmy wnioski z gorącej dyskusji, jaką przeprowadziła wcześniej na ten temat przewodnicząca Grażyna Cebula-Kubat podczas spotkania z przedstawicielami NFZ – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz.

Porozumienie Rezydentów krytycznie o przyznaniu limitów uczelniom w Tarnowie i BydgoszczyPorozumienie Rezydentów odnosi się do komunikatu MNiSW i deklaracji ministra Dariusza Wieczorka, że Politechnika Bydgoska oraz Akademia Tarnowska zostaną uwzględnione w rozporządzeniu dotyczącym limitów przyjęć na kierunku lekarskim. Przypomina, iż te uczelnie otrzymały negatywną opinię PKA.
Idź do oryginalnego materiału