Popularny słodzik zwiększa ryzyko zawału i udaru. Szokujące wyniki badań

upday.com 1 rok temu
Zdjęcie: fot. Getty Images


Regularne słodzenie erytrytolem (erytrolem) ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu - bez względu na płeć i wiek. To wnioski z badań amerykańskich naukowców z Cleveland, którzy przypadkowo odkryli niepokojący związek słodzika z chorobami. Może być on szczególnie niebezpieczny dla osób spożywających go najwięcej, np. cukrzyków.


Erytrytol (inaczej - erytrol) do tej pory uznawany był za jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych zamienników cukrów. Nie posiada kalorii, ma niski indeks glikemiczny i neutralny posmak oraz nie powoduje biegunek i wzdęć - jak inne sztuczne słodziki. Okazuje się jednak, iż ten "święty Graal" wśród słodzideł może być wyjątkowo niebezpieczny. Jak wykazały wyniki szeroko zakrojonych badań dr-a Stanley'a Hazena z Cleveland, erytrol może wzmagać krzepnięcie krwi, zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

The popular artificial sweetener erythritol, which is used as a sugar substitute in many low-calorie, low-carb and keto products, has been linked to heightened risk of heart attack, stroke and death, according to a study published in Nature Medicine. https://t.co/w3y9IbvSoX

— The Washington Post (@washingtonpost) February 28, 2023

Przypadkowe odkrycie. "Nigdy się tego nie spodziewaliśmy"

Wyniki badań dr-a Stanley'a Hazena, dyrektora Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Układu Krążenia w Cleveland Clinic Lerner Research Institute, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine. Jak okazuje się, odkrycie związku między erytrytolem a problemami sercowo-naczyniowymi było czysto przypadkowe.

Nigdy się tego nie spodziewaliśmy. choćby go nie szukaliśmy - powiedział dr Hazen w komentarzu dla CNN.

Badania Hazena miały prosty cel: znaleźć nieznane substancje chemiczne lub związki we krwi pacjentów, które mogłyby zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub śmierci w ciągu najbliższych trzech lat. W tym celu zespół rozpoczął analizę 1157 próbek krwi od osób zagrożonych chorobami serca, pobranych w latach 2004-2011.

Znaleźliśmy tę substancję, która wydawała się odgrywać dużą rolę, ale nie wiedzieliśmy, co to jest – powiedział Hazen. - Potem odkryliśmy, iż to erytrytol, słodzik.

Aby potwierdzić wyniki, zespół Hazena przetestował kolejną partię próbek krwi od ponad 2100 osób w Stanach Zjednoczonych i dodatkowe 833 próbki zebrane przez kolegów w Europie do 2018 r. Około trzech czwartych uczestników we wszystkich trzech populacjach miało chorobę wieńcową lub wysoki poziom ciśnienia krwi, a około jedna piąta miała cukrzycę. Ponad połowa to mężczyźni w wieku 60 i 70 lat.

We wszystkich trzech populacjach naukowcy odkryli, iż wyższy poziom erytrytolu wiązał się z większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu lub śmierci w ciągu trzech lat.

The artificial sweetener #erythritol and cardiovascular event risk | Nature Medicine https://t.co/eJyrg7xZjg

— Benjamin Vipler, MD, MEd (@VipsMDMEd) February 28, 2023

Dlaczego erytrytol zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeprowadzili dalsze testy na zwierzętach i odkryli, iż erytrytol wywołuje zwiększone krzepnięcie krwi. Krzepnięcie jest konieczne w ludzkim ciele, inaczej wykrwawilibyśmy się na śmierć z powodu skaleczeń i urazów. Ten sam proces zachodzi również wewnątrz naszego organizmu.

Nasze naczynia krwionośne są zawsze pod ciśnieniem i przeciekają, a płytki krwi cały czas zatykają te dziury – tłumaczy Hazen w rozmowie z CNN.

Jednak rozmiar skrzepu wytwarzanego przez płytki krwi zależy od wielkości wyzwalacza, który stymuluje komórki - wyjaśnił Hazen. Na przykład, jeżeli wyzwalacz wynosi tylko 10%, wówczas otrzymujemy jedynie 10% skrzepu.

Ale w przypadku erytrytolu obserwujemy, iż płytki krwi stają się superreaktywne: zaledwie 10% środka pobudzającego wytwarza od 90% do 100% tworzenia się skrzepów – powiedział Hazen.

Alarmujące wyniki badań zdrowych ochotników

W końcowej części badania ośmiu zdrowych ochotników wypiło napój zawierający 30 gramów erytrytolu. Badania krwi w ciągu następnych trzech dni śledziły poziomy erytrytolu i ryzyko krzepnięcia. Wyniki były alarmujące.

Jak okazało się, trzydzieści gramów wystarczyło, aby poziom erytrytolu we krwi wzrósł tysiąckrotnie – powiedział Hazen. - Pozostał podwyższony powyżej progu niezbędnego do wywołania i zwiększenia ryzyka krzepnięcia przez następne dwa do trzech dni.

Hazen konkluduje, iż w przypadku osób zagrożonych zakrzepem, zawałem serca i udarem mózgu – takich jak osoby z istniejącą chorobą serca lub cukrzycą – mamy już wystarczająco dużo danych, aby trzymać się z daleka od erytrytolu. Zastrzegł jednak, iż potrzebne są dalsze badania.

Erytrytol. Czym jest popularny słodzik?

Podobnie jak sorbitol i ksylitol - erytrytol jest alkoholem cukrowym - węglowodanem naturalnie występującym w wielu owocach i warzywach. Ma około 70% słodyczy cukru i według ekspertów jest bezkaloryczny.

Sztucznie produkowany w ogromnych ilościach erytrytol nie ma utrzymującego się posmaku, nie podnosi poziomu cukru we krwi i ma mniejszy efekt przeczyszczający niż niektóre inne alkohole cukrowe.

Erytrytol wygląda jak cukier, smakuje jak cukier i można go używać do pieczenia – powiedział Hazen.

Badacz dodaje, iż erytrol stał się ulubieńcem przemysłu spożywczego, niezwykle popularnym składnikiem diet ketogenicznych oraz żywności sprzedawanej osobom z cukrzycą. Jak zaznacza, niektóre z produktów oznaczonych jako "dla diabetyków" zawierają więcej erytrytolu niż jakikolwiek inny produkt.

Erytrytol jest również największym wagowo składnikiem wielu „naturalnych” stewii i produktów z owoców mnicha (monk fruit).

Źródło: CNN, Nature Medicine


Idź do oryginalnego materiału