Poprawi się dostępność leków na ADHD?

mgr.farm 3 tygodni temu

Od dłuższego czasu utrzymują się problemy z dostępem do leków na ADHD. W aptekach brakuje preparatów zawierających metylofendat. niedługo sytuacja pacjentów może się jednak poprawić. Główny Inspektorat Farmaceutyczny w swoich cotygodniowym zestawieniu poinformował, iż odnotował dostawy produktów zawierających metylofenidat w dawkach 18 mg oraz 36 mg. W ocenie urzędników wpłynie to na dostępność leków z tej grupy dla pacjentów. To jednak nie wszystko.

– Na rynku dostępny jest nowy produkt leczniczy w dawkach 18 mg oraz 36 mg, dla którego zauważyliśmy niską liczbę wystawianych recept – wskazuje GIF.

  • Czytaj również: Kiedy poprawi się dostęp do leku na ADHD w Polsce?

Nowa o leku Symkinet dostarczanym przez firmę Symphar. W przeciwieństwie do pozostałych leków zawierających metylofenidat, Symkinet nie jest jednak jeszcze refundowany. Oznacza to, iż pacjent może go nabyć tylko bez zniżki.

– Obserwujemy utrzymywanie się utrudnionej dostępności produktów zawierających metylofenidat w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawkach 5 mg, 10 mg oraz 20 mg. Podmiot odpowiedzialny poinformował o dostawach, które są już w drodze. W związku z tą informacją, spodziewamy się poprawy dostępności również tych produktów – dodaje też GIF.

Inne problemy z dostępnością

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował również, iż podmioty odpowiedzialne zrealizowały dostawy produktu leczniczego zawierającego substancję bencyclani fumaras, w dawce 5 mg op. po 60 tabl.

– Wpłynie to na poprawę dostępności dla pacjentów – wskazuje GIF.

Jednocześnie dniu 22 kwietnia 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 6/WS/2024 wstrzymującą w obrocie produkt leczniczy zawierający ibuprofenum. Chodzi preparat marki własnej, sprzedawany głównie w aptekach sieci Dr.Max. Pod koniec lutego 2024 r. do GIF wpłynął protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków. Wskazano w nim, iż lek nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywnych wynik badania w zakresie parametru „strata masy po suszeniu”.

  • Czytaj również: Lek sieci aptek wstrzymany w obrocie. Nie spełnia wymagań?

W ocenie GIF powyższe wstrzymanie obrotu wpłynie też na utrudnienia w dostępności do przedmiotowego produktu leczniczego.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału