Ponadsektorowa opieka nad seniorami sposobem na demografię

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Narodowy Instytut Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji


– Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie opracował koncepcję nauczania geriatrii – to jeden z moich pierwszych sukcesów, odkąd zarządzam podmiotem – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska. – jeżeli dziś nie wdrożymy nowych rozwiązań w opiece senioralnej, to dotkliwie odczujemy problem z demografią – stwierdza.



Rozmowa z dr hab. n. med. Agnieszką Neumann-Podczaską, prof. UMP, dyrektor naczelną Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Na czym polega dziś opieka nad seniorem i co trzeba zmienić, aby osoba z wielochorobowością, w słusznym wieku była dobrze zaopiekowana?
– W systemie funkcjonuje to tak, iż senior trafia do lekarza rodzinnego, następnie do specjalistów z różnych dziedzin: od gastrologa i neurologa po kardiologa i reumatologa, następnie po raz kolejny udaje się do lekarza POZ.

Uważam, iż jeżeli zaczniemy uczyć każdego z tych specjalistów specyfiki pacjenta starszego, osiągniemy sukces. Ta wiedza potrzebna jest także lekarzom rodzinnym, którzy w systemie opieki koordynowanej w sposób kompleksowy mają zaopiekować się tym pacjentem.

Zawodem zaufania publicznego, który może wspomóc lekarzy w opiece nad pacjentem, są farmaceuci. To oni bowiem mogą się przyjrzeć kilkudziesięciu preparatom, jakie przyjmuje pacjent. Mają kompetencje do tego, aby ocenić, czy zaordynowane leki nie doprowadzą do groźnych interakcji. Wykorzystajmy ten potencjał, bo mamy dużą grupę farmaceutów, wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia, którzy do tej pory pełnili funkcję wykonawczą.

Chciałam także poinformować, iż jesteśmy po wstępnych rozmowach z CMKP. Za realizację tej koncepcji odpowiada Rada Naukowa NIGRiR, która ściśle współpracuje ze wszystkimi konsultantami krajowymi w poszczególnych dziedzinach medycyny. Chcemy także zaoferować osobom, które nie mogą zrobić specjalizacji, np. opiekunom, ukończenie podyplomowych kursów z geriatrii.

Powstało Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej– By sprostać wyzwaniom demograficznym, chcemy szkolić z geriatrii wszystkich w systemie: lekarzy różnych specjalności, a także opiekunów i rodziny – podkreślała prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor naczelna Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, podczas inauguracji nowego cyklu szkoleń.
Idź do oryginalnego materiału