Ponad miliard złotych dla Elbląga w ostatnim dwudziestoleciu

razemztoba.pl 2 tygodni temu

Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, przed Ratuszem Staromiejskim stanęła wystawa, która ukazuje jak Elbląg rozwinął się na przestrzeni dwóch dekad.

Rewitalizacja przestrzeni w parkach Dolinka, Planty i Gen. Nieczuja-Ostrowskiego, rozbudowa i modernizacja portu morskiego, kompleksowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe miasta, modernizacje budynków Biblioteki Elbląskiej, Gakerii El i Muzeum Archeologiczno-Historycznego, budowa Elbląskiego Parku Technologicznego, budowa hali sportowej na ul. Grunwaldzkiej, budowa wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg, budowa mostów zwodzonych na rzece Elbląg, odbudowa Ratusza Staromiejskiego, budowa Centrum Rekreacji Wodnej, rewitalizacja Bramy Targowej, rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja. To tylko niektóre z rezultatów członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy korzystać ze wsparcia jakie dają fundusze unijne. Fundusze te zmieniły nasze miasto w ostatnim dwudziestoleciu diametralnie. Beneficjentem tych środków jest nie tylko samorząd ale również instytucje kultury, przedsiębiorstwa czy organizacje pozarządowe. Miasto Elbląg na przestrzeni 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej otrzymało dofinansowanie do różnych inwestycji warte 1 105 540 00 zł.

Podczas otwarcia wystawy wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, zaznaczał, iż przed nami nowa perspektywa finansowa środków unijnych, na które Elbląg jest przygotowany. Gotowe są już wnioski na modernizację linii tramwajowych i zakup nowego taboru.

Wystawę poprzedził okolicznościowy przejazd rowerzystów ulicami miasta.

20 lat temu

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. Przystąpienie do europejskich struktur było dla nas zwieńczeniem długoletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środowo–Wschodniej.

Wcześniej, 16 kwietnia 2003 roku w Atenach został podpisany Traktat akcesyjny, na mocy którego doszło do poszerzenia Unii Europejskiej o dziesięć państw. Uroczystego podpisania dokumentu dokonała polska delegacja na czele z Premierem Leszkiem Millerem, Ministrem Spraw Zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem i ówczesną Minister ds. europejskich Danutą Hübner.

Ważnym momentem ratyfikacji traktatu ateńskiego było przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. W dwudniowym głosowaniu do urn wyborczych poszło prawie 59 proc. uprawnionych do głosowania. 7 i 8 czerwca 2003 roku ponad 77 proc. głosujących opowiedziało się za przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej. 23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany.

Idź do oryginalnego materiału