Ponad 700 recept na opioidy w tydzień. Działania lekarza pod lupą prokuratury

rdc.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Nadużycia ws. wystawiania recept (autor: Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)


Pojawił się nowe fakty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w obrocie lekami o działaniu psychotropowym. Chodzi o jednego z lekarzy, który miał czerpać korzyści majątkowe z wystawiania recept.

Śledczy analizują dokumenty za okres od 3 czerwca do 26.

Prowadzimy śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej przez ustalonego lekarza w ramach prowadzonej przez niego praktyki zawodowej. Wątpliwości są co do zasadności wystawiania pacjentom recept na leki opioidowe w innym celu niż cel leczniczy – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz.

Postępowanie jest na początkowym etapie. Śledczy wciąż analizują zgromadzoną dokumentację. W sprawie nikogo nie zatrzymano i nie przedstawiono zarzutów.

Śledztwo jest prowadzone na zlecenie ministerstwa zdrowia i Komendy Głównej Policji.

Fentanyl pod kontrolą?

Kontrola leków psychotropowych jest spowodowana nasileniem nielegalnego obrotu fentanylu – silniej uzależniającej substancji, od której zmarła m.in. 19-latka z Poznania i młody mężczyzna Żuromina.

Jak powiedziała nam specjalistka terapii uzależnień z Monaru, młodzi ludzie, aby dostać lek, potrafią nagabywać przed szpitalami starsze osoby, by odsprzedały im recepty.

Od 17 czerwca działa system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, iż proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Idź do oryginalnego materiału