Ponad 278 milionów złotych na 21 projektów

liderzyinnowacyjnosci.com 2 tygodni temu

Agencja Badań Medycznych (ABM) ogłosiła wyniki Otwartego Konkursu na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze (ABM/2024/1). Trwał od marca do maja 2024 roku. Dofinansowanie o łącznej wartości ponad 278 milionów złotych przyznano 21 projektom. Konkurs przyciągnął 75 zgłoszeń, z których 65 spełniło kryteria oceny merytorycznej i zostało poddanych dalszej analizie.

Wybrane projekty koncentrują się na poprawie standardów leczenia i diagnostyki w różnych obszarach medycyny, obejmując innowacyjne podejścia do terapii oraz diagnostyki, które mogą przyczynić się do znaczących korzyści dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Wśród projektów szczególne miejsce zajmują badania z zakresu kardiologii, psychiatrii, neurologii, neonatologii oraz pediatrii. Mają one na celu opracowanie nowych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie złośliwe, choroba wieńcowa czy niewydolność serca, a także analizę skuteczności chirurgii robotycznej i różnorodnych opcji farmakoterapii. Innowacyjne podejścia są również obecne w leczeniu depresji opornej na leczenie. Projekt bada efektywność psylocybiny jako terapii wspomagającej, podawanej w połączeniu z lekami SSRI lub po ich odstawieniu, u pacjentów z depresją lekooporną. Badanie ma na celu wypracowanie nowych standardów leczenia dla tej grupy pacjentów.

Niektóre projekty koncentrują się na nowoczesnych terapiach i narzędziach diagnostycznych w chorobach genetycznych i pediatrycznych, stosując nowe techniki operacyjne, jak chirurgia robotyczna czy zaawansowane metody diagnostyczne, jak sekwencjonowanie całego eksomu u noworodków. W obszarze neurologii i immunologii realizowane są badania nad terapią probiotyczną, jako wsparciem w leczeniu stwardnienia rozsianego, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia i spowolnienia progresji choroby. Skuteczność terapii wspomagających badana jest także w chorobach przewlekłych i rzadkich, takich jak dystrofia mięśniowa Duchenne’a, niedobory odporności oraz choroba Fabry’ego.

  • Inwestując w badania oparte na solidnych podstawach naukowych, jak również w projekty adresujące pilne potrzeby kliniczne, tworzymy fundament pod trwałe zmiany w wielu obszarach medycyny – od kardiologii i neurologii po genetykę i onkologię. Naszym celem jest nie tylko wdrożenie nowych metod leczenia, ale także lepsze zrozumienie mechanizmów wielu chorób, co umożliwia bardziej precyzyjne i spersonalizowane podejście do każdego pacjenta. Dzięki wsparciu finansowemu Agencji Badań Medycznych, wyłonione projekty mają potencjał do zrewolucjonizowania dotychczasowych schematów leczenia i zarządzania opieką zdrowotną w Polsce, oferując bardziej efektywne, bezpieczne i zrównoważone rozwiązania. To wyjątkowe wsparcie dla naukowców i lekarzy jest dowodem na to, iż nasz kraj może i będzie odgrywać znaczącą rolę na światowej arenie medycznych innowacji. Jesteśmy przekonani, iż wyniki tych badań w dłuższej perspektywie przełożą się na realne korzyści zdrowotne dla polskich pacjentów, a także na redukcję kosztów opieki zdrowotnej, poprzez stosowanie bardziej precyzyjnych i profilaktycznych metod leczenia – podsumował prof. Wojciech Fendler, prezes ABM.

ABM

Idź do oryginalnego materiału