Ponad 1 000 osób na VII Forum Leczenia Ran! Podsumowanie i relacja z wydarzenia

forumleczeniaran.pl 3 miesięcy temu

W dniach 18-21 września 2024 r. w Zakopanem odbyła się 7. edycja interdyscyplinarnej konferencji naukowo-szkoleniowej Forum Leczenia Ran. Nowa odsłona wydarzenia spotkała się z ogromnym uznaniem uczestników. Podczas 4 dni spotkania odbyło się jeszcze więcej merytorycznych sesji, a także jeden dzień warsztatów i maraton konsultacji z ekspertami. Ponadto w Zakopanem obchodziliśmy 15-lecie wydawnictwa naukowego Evereth Publishing i 5-lecie Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji!

Konferencja Forum Leczenia Ran po raz kolejny osiągnęła imponujący sukces. W Zakopanem spotkało się ponad 1 000 osób, specjalistów reprezentujących różne dziedziny medycyny, którzy mieli okazję do pogłębienia wiedzy, dyskusji i wymiany doświadczeń, treningu praktycznych umiejętności, a także nawiązania nowych relacji. Organizatorzy ponownie stanęli na wysokości zadania, proponując nowoczesny program merytoryczny, poruszający najważniejsze zagadnienia w dziedzinie leczenia ran.

Nowa formuła Forum Leczenia Ran

W tym roku VII Forum Leczenia Ran odbyło się w nowej formule. Dodatkowy dzień wydarzenia wypełniło niemal 50 warsztatów, a także maraton konsultacyjny, podczas którego uczestnicy mieli okazję do bezpośredniej interakcji z ekspertami.

– Po raz pierwszy spotykamy się w nowej odsłonie, ponieważ chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników. Poświęciliśmy jeden dzień dodatkowo na warsztaty, aby nasi uczestnicy, których jest już ponad 1 000, mogli skorzystać zarówno z wiedzy merytorycznej, jak i praktycznej – wskazał Krzysztof Nowiński, Business Development Director, Evereth Publishing.

– Było jeszcze bardziej dynamicznie, konstruktywnie i jeszcze bardziej twórczo. W kontekście naszego jubileuszu chcieliśmy zadedykować Państwu dodatkowy dzień, który przeznaczyliśmy na warsztaty i forum dyskusyjne. Przeszło to nasze oczekiwania. Przyjechało ponad 1 000 uczestników i od pierwszego do ostatniego dnia nasze sale były pełne i odbywała się bardzo twórcza dyskusja. Daje nam to przestrzeń, by robić dla Państwa jeszcze więcej – powiedziała Prezes wydawnictwa Evereth Publishing, Mariola Piotrowska. – Chciałabym przede wszystkim podziękować naszym partnerom merytorycznym – Stowarzyszeniu Naukowemu Leczenia Ran i Pani Prezes Zuzannie Konrady. Ich wkład pracy w tegoroczną edycję był nie do przecenienia. Stanowiliśmy zespół, który intensywnie przez wiele miesięcy pracował nad formułą, którą Państwu zadedykowaliśmy – dodała Prezes.

Największa konferencja o leczeniu ran w Polsce

VII Forum Leczenia Ran spotkało się z ogromnym uznaniem uczestników, firm farmaceutycznych oraz prelegentów. Sale wykładowe od samego rana wypełnione były słuchaczami, a burzliwe dyskusje trwały aż do wieczora.

– VII Forum Leczenia Ran to ogromna konferencja. Mogę powiedzieć, iż to największa konferencja organizowana w Polsce, która zajmuje się procesem, diagnostyką, leczeniem, pielęgnacją ran szeroko pojętych. Cięgle mamy niedosyt, o ile chodzi o informacje, wiedzę, szereg nowych rozwiązań, które są na tej konferencji prezentowane – podkreśliła mgr Zuzanna Konrady, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

– Za każdym razem, kiedy przyjeżdżam i spotykam się z tymi wszystkimi, którzy są zaangażowani i uczestniczą w procesie leczenia ran, a więc za równo z uczestnikami, jak i firmami, jestem pod wrażeniem. Cały czas jest coraz więcej uczestników, hotel jest pełny, sale są pełne – podkreślił dr n. med. Grzegorz Krasowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

– Takie cykliczne spotkania, które mają już swoją historię, jak Forum Leczenia Ran, niosą każdego roku nowoczesną wiedzę, pokazują najlepsze praktyki, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku. Pielęgniarki, lekarze, farmaceuci i inne zawody medyczne nie są w stanie śledzić najnowszych doniesień naukowych na bieżąco, ze względu na specyfikę swojej pracy. Przyjeżdżając na tego typu wydarzenia otrzymują w pigułce to, co jest najlepsze dla ich praktyki i to, co zostało udowodnione naukowo w praktyce w ciągu ostatniego roku. Każda konferencja jest niezwykle ważna, żeby uczestniczyły w niej pielęgniarki i położne, i żeby konferencje skupiały zespół interdyscyplinarny, tak jak to się odbywa tutaj na Forum Leczenia Ran – wskazała dr n. med. Ewa Molka, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Na konferencję VII Forum Leczenia Ran przyjechało ponad 1000 osób, a większość z nich była na sali. Przyjechaliśmy przede wszystkim wymieniać się wiedzą i doświadczeniami w dziedzinie leczenia ran i to zostało rzeczywiście dzisiaj wykorzystane. Wszyscy chłoną tę wiedzę jak gąbka. Myślę, iż połowa to są stali uczestnicy, natomiast druga część to są ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą do zawodu pielęgniarskiego i lekarskiego, którzy muszą te wiedzę pogłębiać – dodała prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii UMW.

Kompetencje pielęgniarek, zasady świadczenia opieki farmaceutycznej i marihuana medyczna w leczeniu ran

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję do wysłuchania niezwykle ciekawych prelekcji. W części inauguracyjnej mówiliśmy m.in. o kompetencjach pielęgniarek i położnych w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawnych.

– o ile chodzi o kompetencje pielęgniarek, to mamy kilka ciekawych produktów. Nie są to może nowe kompetencje, które otrzymały pielęgniarki, ale mamy produkty dedykowane podstawowej opiece zdrowotnej. Są to kompleksowa opieka pielęgniarska i m.in. mówimy tutaj o obszarze leczenia rany, gdzie mamy dodatkowo wycenione świadczenie – pacjent może otrzymać aż 10 takich świadczeń od pielęgniarki dodatkowo płatnych. Pielęgniarki bardzo chętnie korzystają z takiego produktu i są niezwykle zaangażowane w wykonywanie tego typu świadczenia – podkreśliła dr Ewa Molka.

Nie zabrakło również wystąpień, które podkreśliły rolę farmaceuty w zakresie leczenia ran. Wykład na temat świadczenia opieki farmaceutycznej poprowadzili mgr farm. Marian Witkowski, Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, oraz mgr farm. Małgorzata Chmielak, Przewodnicząca Nauki i Szkolenia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie. Mgr Małgorzata Chmielak podkreśliła, iż farmaceuci mogą udzielać konsultacji w ramach drobnych dolegliwości.

– To jest absolutnie nowy serwis, który mogą farmaceuci zaoferować. Apteka to pierwsze miejsce, do którego dociera pacjent, u którego pojawia się drobna dolegliwość związana z raną. W katalogu drobnych dolegliwości jest około 20, gdzie albo powstała już rana albo może powstać. Farmaceuta to zawód medyczny, który ma zaopatrzyć pacjenta w pierwszym momencie, tak by rana nie przeszła w stan przewlekły – podkreśliła mgr farm. Małgorzata Chmielak.

– Farmaceuta jako zawód medyczny jest zobowiązany do tego, żeby nie tylko w zakresie wykonywanego zawodu, ale również w zakresie pierwszej pomocy, udzielić pacjentowi pomocy. Stąd my jako Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie staramy się rokrocznie przygotowywać farmaceutów do udzielenia pierwszej pomocy poprzez prowadzenie certyfikowanych kursów – dodał mgr farm. Marian Witkowski.

Mgr farm. Marian Witkowski, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie

W części inauguracyjnej VII Forum Leczenia Ran pojawił się również wykład na temat zastosowania marihuany medycznej w leczeniu ran. Mgr farm. Anita Jeglińska, Prezes Polskiego Towarzystwa Terapii Konopnych PACT, Członek International Society of Cannabis Pharmacists, podkreśliła, iż najczęściej w publikacjach naukowych przewija się temat zastosowania marihuany medycznej w przypadku pęcherzowego oddzielania naskórka i wrzodziejącego zapalenia podudzi.

– Preparaty zarówno z CBD jak i THC przyspieszają proces gojenia, pomagają szybciej zamykać ranę czy zapobiegają powstawaniu nowych pęcherzy. Ponadto działanie THC, czyli działanie przeciwbólowe, to też jest potencjalny kierunek, w którym medyczna marihuana może mieć zastosowanie – podkreśliła ekspertka.

Wieloaspektowy i interdyscyplinarny model postępowania w terapii i opiece nad raną

Podczas konferencji VII Forum Leczenia Ran pojawiło się wiele zagadnień związanych z leczeniem zakażeń. Eksperci przedstawili także najnowsze wytyczne postępowania z raną zakażoną. Nie zabrakło również tematów związanych z nowymi technologiami. Podczas konferencji dużą wagę przykładano do interdyscyplinarnego leczenia ran.

– W leczeniu ran nie możemy mówić o takim jednostkowym stosowaniu leczenia, opatrunku, preparatu. Mówimy o holistycznym podejściu, o ile chodzi o leczenie. Musimy zwrócić uwagę na przygotowanie rany, przygotowanie pacjenta, edukację pacjenta, wsparcie żywieniowe, wsparcie fizjoterapeuty, dietetyka czy mikrobiologa. To jest cały sztab ludzi, którzy odgrywają istotną rolę w procesie leczenia rany – wskazała mgr Zuzanna Konrady.

Mgr Zuzanna Konrady i dr hab. n. med. Anna Chrapusta

– Rana jest procesem obejmującym cały organizm. W leczeniu rany musimy włączyć techniki miejscowe, ale przede wszystkim musimy leczyć pacjenta – fizycznie, psychicznie, żywieniowo, metabolicznie. Dlatego nie ma dobrego gojenia rany, nie ma dobrego leczenia pacjenta bez kompleksowej medycyny. Ta kompleksowa medycyna to zrozumienie, iż najlepszy choćby lekarz nie może, a choćby nie powinien, próbować wchodzić w kompetencje innych specjalistów. Dlatego mamy cały szereg różnych specjalistów – podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Eksperci podkreślali również, jak ważne jest, by pacjent z raną trafił jak najszybciej do specjalisty. Niestety często brak interdyscyplinarnej współpracy prowadzi to tego, iż ścieżka ta się wydłuża.

– Dojście do lekarza angiologa, który zajmuje się leczeniem ran, jest zwykle bardzo trudne. Jak powstaje rana to pacjent najczęściej sam stara się sobie pomóc. Następnie trafia do lekarza rodzinnego, potem do chirurga, później do chirurga naczyniowego, potem w końcu do angiologa. Ten cykl jest cyklem tworzenia się rany, rozszerzania się rany, i trwa parę tygodni, a choćby miesięcy. Im wcześniej pacjent dostanie się do kogoś, kto zna się na ranach, tym wcześniej będzie dobrze leczony – wskazał prof. dr hab. n. med., dr h. c. multi Aleksander Sieroń, konsultant krajowy w dziedzinie angiologii. Ekspert dodał również, iż spotkania takie jak VII Forum Leczenia Ran i edukacja personelu medycznego w zakresie postępowania z ranami może skrócić tę ścieżkę pacjenta.

prof. dr hab. n. med., dr h. c. multi Aleksander Sieroń

Ustawa o reklamie wyrobów medycznych – czemu wciąż pojawiają się wątpliwości?

Podczas konferencji VII Forum Leczenia Ran odbył się również bardzo istotny ekspercki panel dyskusyjny, zarówno dla przedstawicieli zawodów medycznych, jak i firm farmaceutycznych. O działaniach reklamowych, marketingowych, informacyjnych i edukacyjnych w świetle Ustawy o wyrobach medycznych i innych aktów prawnych mówili dr n. pr. Jan Szulc, Dyrektor Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych, oraz mgr prawa, red. Andrzej Gross, prawnik, dziennikarz medyczny Grupy Medialnej „Estetyka i Chirurgia – Medyczna TV”.

– Ustawa nie spowodowała żadnego istotnego problemu w komunikacji. Ponieważ przez cały czas mówimy o komunikacji reklamowej do nieprofesjonalistów w rozumieniu ustawy, czyli tak naprawdę do wiadomości publicznej. Z punktu widzenia wydawnictw, czasopism, periodyków, nie zmieniło się nic, ponieważ dla profesjonalistów publikujemy cały czas tak samo – wskazał mgr Andrzej Gross.

– Pracując nad ustawą doszliśmy do wniosku, iż ze względu na zaistniałą praktykę, pewne zabiegi, które powinny być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów, są wykonywane przez laików. W naszej ocenie jest zbyt szeroki dostęp do tych reklam, tych informacji. Stanowiło to pewne realne zagrożenie, a ponieważ i tak laik nie może używać tego wyrobu, to z jego perspektywy nie wiele się zmienia. Ze względu na zakres kompetencji lekarskich, to lekarz lub inny profesjonalista medyczny jest adekwatną osobą, żeby pacjentowi przekazać całościowy obraz sytuacji i który wyrób najlepiej w jego sytuacji się sprawdzi. Raz – żeby to profesjonalista wskazał odpowiedni wyrób medyczny, a dwa – żeby pacjent zasugerowany reklamą nie naciskał wykorzystanie konkretnego wyrobu, który akurat w jego sytuacji może nie być adekwatny – wyjaśnił dr Szulc.

Ekspercki panel dyskusyjny: Marketing, informacja i edukacja w zakresie wyrobów medycznych w świetle obowiązującego prawa

Leczenie bólu i prewencja ran przewlekłych

W tym roku specjaliści poruszyli również zagadnienia związane z leczeniem bólu w ranach przewlekłych.

– Większość pacjentów odczuwa dolegliwości bólowe, które nasilają się w trakcie zmiany opatrunku. Podstawę stanowi więc farmakoterapia – początkowo pacjenci zażywają leki niesteroidowe przeciwzapalne, następnie narkotyczne. Jak wiemy, leki przeciwbólowe niosą za sobą różne skutki uboczne, stąd też w tym roku Europejskie Towarzystwo Leczenia Ran wydało dokument odnośnie skutecznego zarządzania bólem w ranach. Wynika z niego, iż oprócz standardowej farmakoterapii powinny zostać wdrożone niefarmakologiczne metody, które zwiększą jakość życia pacjentów oraz niwelują skutki uboczne leków przeciwbólowych – powiedziała mgr Kinga Spyrka z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Stąd też podczas sesji eksperci poruszyli innowacyjne metody wspierające terapię bólu u pacjentów z ranami. Jednym z takich rozwiązań jest m.in. wirtualna rzeczywistość. Jak wyjaśnił mgr Jakub Brela z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, wirtualna rzeczywistość jest innowacyjną technologią leczenia bólu, która niestety wciąż rzadko stosowana jest w Polsce. Ekspert podkreślił, iż przez cały czas jest mało doniesień naukowych na temat leczenia oparzeń z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i wpływu na dolegliwości bólowe.

– W momencie czynności opatrunkowych, gdy pacjent jest w pozycji statycznej, leżącej, zakładamy mu gogle VR i przenosimy go do wirtualnego świata. Zwykle są to grafiki, miejsca, w których pacjent czuje się najlepiej, np. widok gór, morza – coś, co pacjenta relaksuje. Pacjent indywidualnie dobiera sobie scenerię. o ile chodzi o rehabilitację i usprawnianie ruchowe, pacjent przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości grają w gry, które umożliwiają mu korekcję postępowań, poczynań, o ile chodzi o motorykę – wyjaśnił mgr Jakub Brela.

Podczas wspomnianej sesji uczestnicy mogli również dowiedzieć się o roli rehabilitacji w prewencji występowania ran przewlekłych. Dr n. o zdr. Joanna Białożyt, zastępca kierownika Oddziału Rehabilitacji w Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, podkreśliła, iż rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotna w prewencji powstawania ran przewlekłych i powinna być wdrażana niezwłocznie po rozpoznaniu chorób naczyń i cukrzycy.

– Pacjenci z diagnozą powinni być kierowani już do poradni rehabilitacyjnych, gdzie fizjoterapeuta ma możliwość wyuczenia pacjenta ćwiczeń, które wykonywałby najpierw pod nadzorem, a później samodzielnie w domu, tak by zapobiegać lub odwlec w czasie moment wystąpienia rany przewlekłej. Uważam, iż pacjenci, którzy mają dysfunkcję narządu ruchu, czyli np. dyskopatię czy po endoprotezach, i są kierowani niezwłocznie na rehabilitację, tak też pacjenci z chorobami naczyń czy cukrzycą, która zagraża powstaniu zespołu stopy cukrzycowej i amputacją w 50 proc. przypadków, również powinni być kierowani na rehabilitację – podkreśliła ekspertka.

15 lat Evereth i 5 lat Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

– To spotkanie jest związane z tym, iż firma Evereth Publishing obchodzi swoje 15-lecie, a Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran ma swoje 5-lecie. kooperacja nasza jest nierozerwalna, idealna i mam nadzieję, iż będzie przez kolejne lata kontynuowana – powiedziała prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

Mgr Zuzanna Konrady podkreśliła, iż kooperacja ta to między innymi organizowanie konferencji Forum Leczenia Ran, ale także szeregu bezpłatnych konferencji dla pielęgniarek czy aktualnie odbywającego się cyklu szkoleń dla farmaceutów w zakresie postępowania z ranami.

Evereth Publishing łączy w sobie to, czego my jako Stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie zrobić. Łączy medialność, uczestników, firmy, wraz z nami, którzy zajmują się leczeniem ran. Jest więc katalizatorem, który doprowadza do tego, żebyśmy znaleźli adekwatną drogę, która ma pomóc pacjentom – dodał dr Krasowski.

– Wszystkie Państwa wydarzenia są objęte Patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Patronatem Medialnym Magazynu Pielęgniarki i Położnej. Oceniamy wysoko firmę Evereth jako organizatora tego typu wydarzeń i współpracujemy zawsze z Państwem, kiedy Państwo organizujecie spotkania naukowe – wskazała wiceprezes NRPiP.

Zarówno wydawnictwo Evereth Publishing, jak i Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran, zapowiedziały, iż zamierzają dalej kontynuować współpracę i oferować jeszcze więcej możliwości edukacji w zakresie leczenia ran. Dziękujemy, iż byli Państwo z nami podczas tak ważnego momentu rozwoju naszego wydawnictwa oraz Stowarzyszenia. Już dziś serdecznie zapraszamy na VIII Forum Leczenia Ran. Spotkamy się we wrześniu 2025 r., również w 4-dniowej odsłonie. Więcej szczegółów podamy już wkrótce!

Organizatorzy i Partnerzy VII Forum Leczenia Ran

Organizatorami konferencji VII Forum Leczenia Ran byli: wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran oraz Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Patronat Honorowy nad konferencją objęły: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położonych, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Polskie Towarzystwo Leczenia Oparzeń, Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek, Stowarzyszenie Podiatrów i Podologów, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Konsultant Krajowy w dziedzinie angiologii, prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Aleksander Sieroń, Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej, prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego, dr hab. n. med. Regina Sierżantowicz, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, dr n. o zdr. Izabela Kaptacz.

Sponsorami konferencji VII Forum Leczenia Ran byli:

Idź do oryginalnego materiału