Półpasiec - co to za choroba?

ding.pl 1 rok temu

Półpasiec i jego objawy

O półpaścu mówi się często przy okazji ospy wietrznej. Dlaczego? Ponieważ obie są chorobami zakaźnymi wywoływanymi przez tego samego wirusa - herpes zoster. U osób, które zachorowały na ospę po wyleczeniu wirus pozostaje w postaci utajonej, a gdy warunki będą odpowiednie może rozwinąć drugą z chorób zakaźnych - półpasiec. Najczęściej chorują osoby dorosłe, często po 50. roku życia.

Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest wysypka, która występuje po jednej stronie ciała, najczęściej w okolicy tułowia, nieco rzadziej na ręce, nodze czy twarzy. Jest ona bardzo charakterystyczna. Zaczerwienione pęcherzyki, występujące w skupiskach, które powodują bardzo uporczywy świąd, pieczenie, a często również dolegliwości bólowe.

Dodatkowo u pacjentów mogą wystąpić tzw. objawy zapowiadające. Pojawić się mogą gorączka i dreszcze, ale też bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienie. Zdarza się, iż pacjenci zgłaszają również nadwrażliwość na światło. jeżeli po wystąpieniu powyższych symptomów w ciągu kilku dni pojawią się charakterystyczne zmiany skórne po jednej stronie ciała - wówczas można mieć pewność, iż osoba walczy z półpaścem.

Półpasiec - warianty choroby

Mimo iż najczęściej zmiany skórne pojawiają się w okolicy tułowia, to zdarza się, iż choroba wystąpić może również w innych wariantach, stwarzając dużo większe zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Półpasiec oczny rozwija się, jako choroba okolic oczu i gałki ocznej. W tym wypadku wirus wywołuje stan zapalny spojówek, tęczówki, błon śluzowych, rogówki, a charakterystyczna wysypka występuje np. na powiekach. Herpes zoster stanowi dla oczu szczególne zagrożenie, jeżeli problem zostanie zbagatelizowany, wirus może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Inną odmianą choroby jest półpasiec uszny, w którym wysypka występuje w okolicach uszu oraz w jego wnętrzu. Osoby chore zgłaszają się do lekarza z powodu bardzo silnego bólu ucha, szumów usznych, chociaż wystąpić też mogą zaburzenia słuchu.

Choroba wywołana przez wirusa herpes zoster może wystąpić również jako półpasiec krwotoczny, zgorzelinowy, a także w postaci uogólnionej, jako półpasiec rozsiany.

Półpasiec - leczenie

Półpasiec jest chorobą zakaźną, której nie można bagatelizować. Gdy występują charakterystyczne objawy należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który potwierdzi chorobę oraz podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Choroba w postaci ocznej lub usznej może wymagać konsultacji z lekarzem okulistą lub dermatologiem.

Podstawą terapii u chorych na półpaśca jest przyjmowanie leków przeciwwirusowych, które wspomagają organizm w zwalczaniu zagrożenia. jeżeli objawy są mocno nasilone konieczne może być włączenie leków antyhistaminowych, których rolą jest zahamowanie swędzenia. Silne dolegliwości bólowe pokonać można dzięki odpowiednim lekom przeciwbólowym. Mogą one być przyjmowane zarówno w postaci preparatów doustnych, jak i jako leki miejscowe, np. maści rozgrzewające.

Zakażenie półpaścem - jak do niego dochodzi?

Półpasiec jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, zatem zarazić się można poprzez kontakt z osobą chorą. Co prawda stopień zakaźności jest zdecydowanie niższy niż w przypadku ospy wietrznej. Transmisja wirusa możliwa jest poprzez kontakt z płynem, który znajduje się w pęcherzykach, znajdujących się w obrębie zmian skórnych chorego. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu choroby należy zakrywać występującą wysypkę, np. odpowiednio wykonanymi opatrunkami.

Idź do oryginalnego materiału