Położne zastąpią pielęgniarki? Szafranowicz odpowiedział

termedia.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl


Posłowie zaproponowali, aby położne, jako wysoko wykwalifikowane specjalistki w zakresie opieki nad kobietą i noworodkiem, mogły realizować również zadania pielęgniarskie – odniósł się do tego wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.



Posłowie Platformy Obywatelskiej Krzysztof Gadowski i Tomasz Nowak w interpelacji nr 8988 zasugerowali, aby możliwe było zatrudnianie położnych na stanowiskach pielęgniarek – swój wniosek argumentowali tym, iż tych drugich w sektorze ochrony zdrowia jest coraz mniej.

– Jednym z ważnych problemów systemu ochrony zdrowia jest deficyt wykwalifikowanego personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarek. Braki kadrowe w szpitalach, przychodniach i placówkach opiekuńczych to istotne zagrożenie dla jakości i dostępności usług medycznych – zwrócili uwagę politycy, podkreślając, iż zasadne wydaje się podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych, które pozwoliłyby na elastyczne wykorzystanie kadr medycznych.

– Położne, jako wysoko wykwalifikowane specjalistki w zakresie opieki nad kobietą i noworodkiem, posiadają wiedzę i umiejętności, które pozwalają im skutecznie realizować również zadania pielęgniarskie. Niestety, obowiązujące przepisy ograniczają ich możliwość zatrudnienia w roli pielęgniarek, co w praktyce oznacza niewykorzystanie ich potencjału zawodowego w czasie kryzysu kadrowego – zaznaczyli.

Posłowie zwrócili się do szefostwa resortu zdrowia z pytaniami:

  • czy kierownictwo Ministerstwa Zdrowia rozważa zmianę przepisów umożliwiającą położnym podjęcie pracy na stanowisku pielęgniarki, szczególnie w sytuacjach niedoboru personelu,
  • czy planowane są rozwiązania pozwalające na zwiększenie elastyczności zatrudnienia w sektorze ochrony zdrowia, tak aby dostosować kompetencje zawodowe do realnych potrzeb systemu?

Na interpelację odpowiedział wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

– Zgodnie z przepisami ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 814, z późn. zm.) zawód położnej i zawód pielęgniarki są samodzielnymi i odrębnymi zawodami medycznymi, wykonywanymi na podstawie przepisów ustawy. W związku z tym informuję, iż położna może wykonywać zawód, pracując wyłącznie na stanowisku położnej, a nie na stanowisku pielęgniarki – stwierdził wiceszef resortu, informując, iż od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje przepis art. 5a wymienionej ustawy, który wprowadził rozwiązanie umożliwiające położnym, w uzasadnionych przypadkach wynikających z braku możliwości podjęcia zatrudnienia jako położne, wykonywanie zawodu położnej, po ukończeniu kursu uzupełniającego w zakresie pielęgniarstwa dla położnych, poprzez realizację dodatkowych świadczeń zdrowotnych.

– Przedmiotowy kurs jest w trakcie opracowywania przez pracowników Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w porozumieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych – dodał.

Szafranowicz zwrócił uwagę, iż położne, które znajdują się w szczególnej sytuacji, wynikającej z braku możliwości podjęcia zatrudnienia jako położne, mogą wykonywać zawód także w środowisku nauczania i wychowania, w opiece długoterminowej, w opiece paliatywnej, w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego o profilu zabiegowym oraz pobierać krew i jej składniki, jak też kwalifikować do szczepień i je wykonywać, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami zawodowymi, co reguluje art. 5a ust. 3 wspomnianej ustawy.

Senior bez opieki W 2060 r. osób starszych w Polsce może być już niemal 12 mln. Postępujące starzenie się populacji jest wyzwaniem, jeżeli chodzi o opiekę długoterminową. Głównie chodzi o brak kadr, w szczególności pielęgniarek.
Idź do oryginalnego materiału