– Ważna jest kwestia bezpieczeństwa lekowego, zapewnienia pacjentom faktycznego dostępu do leków, wspieranie konkurencyjności sektora farmaceutycznego i tworzenie przewagi Unii Europejskiej w tym zakresie – wymienia wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, mówiąc o polskiej prezydencji w UE.
Już niebawem, bo w styczniu 2025 r., Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów będzie europejski pakiet farmaceutyczny.
Jaką rolę ma do odegrania Polska w procedowaniu tych przepisów?
O to „Rzeczpospolita” pyta wiceminister zdrowia Katarzynę Kacperczyk.
– Nie chodzi tylko o pakiet farmaceutyczny, ale o szersze podejście do kwestii bezpieczeństwa lekowego i zapewnienia pacjentom faktycznego dostępu do leków. Ważne jest wspieranie konkurencyjności sektora farmaceutycznego i tworzenie przewagi Unii Europejskiej w tym obszarze. Będziemy promować konkurencyjność w ludzkim wymiarze, bo też trzeba pamiętać, iż konkurencyjność, wspieranie rozwoju zdolności produkcyjnych w Europie oraz innowacje muszą służyć pacjentom. To ich bezpieczeństwo jest naszym ostatecznym celem – wyjaśnia wiceminister Kacperczyk.
Przedstawicielka resortu podkreśla, iż podejście do problematyki bezpieczeństwa lekowego obejmuje kilka elementów.
– Legislację farmaceutyczną, która w tej chwili jest procedowana w grupach roboczych Rady UE, ale również projekt rozwiązań dotyczących wspierania zdolności produkcyjnych i mechanizmów solidarności (tzw. Critical Medicines Act) oraz rozwiązania, które będą wspierały badania i rozwój (tzw. Biotech Act). To ambitna agenda, która realizowana będzie przez najbliższe miesiące i lata – mówi.
Przeczytaj także: „Zdrowotne priorytety polskiej prezydencji w UE”.