Świadczenie honorowe to wsparcie finansowe, które otrzymać mogą ci seniorzy, którzy ukończyli 100 lat. Wynosi ono tyle, ile 100 procent przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Stąd od marca 2024 r. owo świadczenie dla stulatków to 6246,13 złotych brutto. To o 700 złotych brutto więcej niż w poprzednim okresie świadczeniowym. A co trzeba zrobić, aby móc je otrzymać? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat
Świadczenie honorowe dla stulatków. To trzeba zrobić, aby je otrzymać
Co do zasady świadczenie honorowe jest przyznawane automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie zawsze. W jednym przypadku konieczne jest złożenie wniosku, a konkretnie wówczas, gdy stuletni senior nie przepracował w życiu ani jednego dnia.
Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia). Wniosek może oczywiście złożyć upoważniona do tego osoba, najczęściej członek najbliższej rodziny. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w obecności pracownika ZUS w jakiejkolwiek placówce Zakładu
- tłumaczy Sebastian Szczurek, cytowany przez serwis Zielona Linia.gov.pl.
Czy świadczenie honorowe jest jednorazowe? To trzeba o nim wiedzieć
Jak już wspomnieliśmy powyżej, świadczenie honorowe otrzymują osoby, które ukończyły sto lat i w tej chwili wynosi ono 6246,13 złotych brutto. A czy jest ono jednorazowe? Nie, jest ono wypłacane seniorowi co miesiąc aż do końca jego życia. Przy czym kwota przelewanego przez ZUS świadczenia jest zawsze taka sama jak w momencie jej przyznania.
Co więcej, to wsparcie finansowe jest niezależne ani od pobieranej emerytury, ani dodatków, które przysługują stulatkowi z innych tytułów. Warto też wiedzieć, iż po raz pierwszy ZUS wypłacił owo świadczenie honorowe w 1972 roku i wówczas otrzymało je około 500 osób. Dla porównania w 2018 r. ten dodatek trafił do niemal dwóch tysięcy seniorów, co jasno pokazuje, iż z roku na rok stulatków tylko przybywa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.